Postet nga: Banka Botërore

Osmani takoi drejtoreshën rajonale të Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur në takim drejtoreshën rajonale të Bankës Botërore për Ballkanin Perendimor, Linda van Gelder si dhe menaxherin e zyrë...

Banka Botërore premton mbështetje për Kosovën pas situatës nga pandemia

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, pritën sot në takim drejtoreshën rajonale për Ballkanin Perëndimor të ...

Pritet rimëkëmbje graduale ekonomisë në Kosovë dhe Ballkanin Perëndimor

Raporti i fundit i Bankës Botërore, tregon se Kosova pritet të ketë një rimëkëmbje graduale të ekonomisë, ndërsa rritja ekonomike mbetet 4 për qind pë...

Ekonomia në Kosovë pritet të rritet për 4% në 2021

Banka Botërore ka njoftuar se ekonomia e Kosovës pritet të rritet prej 4% gjatë këtij viti.

Për renovimin e soliterëve në ‘Ulpianë’, do të kërkohet participim edhe nga qytetarët

Në maj të vitit 2020 Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti njoftoi se në bashkëpunim me Bankën Botërore dhe Millennium Challange Corporation (MCC) do bë...

Ministri Reçica dhe Banka Botërore diskutojnë për mbështetjen e familjeve të varfra në Kosovë

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica sot ka zhvilluar një takim virtual me drejtorin e Bankës Botërore për Kosovën, Massimiliano Paolucci ...

Bizneset në Kosovë do të përkrahen me 8 milionë e 463 mijë euro nga Banka Botërore

Banka Botërore do t’i ndihmojë bizneset në Kosovë me mbi 10 milionë dollarë apo rreth 8 milionë e 463 mijë euro për rimëkëmbje ekonomike, pas dëmeve të ...

BB: Pandemia e rrudhi rreth 9% ekonominë, pritet të rritet varfëria

Për shkak të pandemisë, ekonomia e Kosovë për sivjet pësoi rënie rreth 9 për qind, duke ulur kështu eksportin dhe imvestimet.