Postet nga: Banka Botërore

Nënshkruhet marrëveshje prej 15 milionë me BB për projektin emergjent pёr COVID-19

Ministri i Financave, Punёs dhe Transfereve Hekuran Murati dhe drejtoresha për Ballkanin Perëndimor e Bankës Botërore Linda Van Gelder, pas negocimit tё suksesshëm kanë ...

Ministrja e Ekonomisë takoi drejtorin e Bankës Botërore për Kosovën

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, gjatë ditës së sotme është takuar me drejtorin e Bankës Botërore për Kosovë, Massimilano Paolucci.

Raporti i Bankës Botërore: Ekonomia globale pritet të ketë rritje prej 5.6% në vitin 2021

Ekonomia globale pritet të ketë rritje prej 5.6% në vitin 2021, kryesisht për shkak të rimëkëmbjes së fuqishme të disa shteteve më të zhvilluara ekonomikisht.

Osmani takoi drejtoreshën rajonale të Bankës Botërore për Ballkanin Perëndimor

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur në takim drejtoreshën rajonale të Bankës Botërore për Ballkanin Perendimor, Linda van Gelder si dhe menaxherin e zyrë...

Banka Botërore premton mbështetje për Kosovën pas situatës nga pandemia

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, pritën sot në takim drejtoreshën rajonale për Ballkanin Perëndimor të ...

Pritet rimëkëmbje graduale ekonomisë në Kosovë dhe Ballkanin Perëndimor

Raporti i fundit i Bankës Botërore, tregon se Kosova pritet të ketë një rimëkëmbje graduale të ekonomisë, ndërsa rritja ekonomike mbetet 4 për qind pë...

Ekonomia në Kosovë pritet të rritet për 4% në 2021

Banka Botërore ka njoftuar se ekonomia e Kosovës pritet të rritet prej 4% gjatë këtij viti.

Banka Botërore: Cilësia e ujit prish potencialin njerëzor dhe zvogëlon prodhimin e ushqimit

Një raport i ri i Bankës Botërore ka konstatuar se cilësia e përkeqësuar e ujit po zvogëlon rritjen ekonomike dhe po shkurton jetën ...