Postet nga: australia

SHBA, Australia dhe Britania e Madhe i bëjnë publike planet e nëndetëseve bërthamore AUKUS

Udhëheqësit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Mbretërisë së Bashkuar dhe Australisë kanë njoftuar më shumë detaje se si Australia do të blejë nëndetëset ...

Nis puna për ndërtimin e radio teleskopit më të madh në botë

Në një zonë të largët në Australinë Perëndimore ka nisur puna për ndërtimin e radio teleskopit më të madh në botë. Astronomët thonë se Square ...

Osmani e Kurti urojnë kryeministrin e ri të Australisë

Pas fitores së liderit të Partisë Laburiste australiane, Anthony Albanese, i cili do të jetë kryeministri i ri i Australisë, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe kryeministri i Kosovë...

Australia zotohet të përgjysmojë mbetjet nga ushqimi deri në vitin 2030

Ushqimi i hedhur në plehra, nuk është vetëm humbje, por është gjithashtu i dëmshëm për mjedisin. Në Australi, qeveria federale dhe autoritetet lokale, po përpiqen ...

Australia rrit normat e interesit për herë të parë prej 2010-ës

Banka Qendrore e Australisë ka rritur normat e interesit për herë të madh në më shumë se një dekadë, me qëllim të zbutjes së çmimeve në rritje të ...

Australia sanksionon vajzat e Putinit

Qeveria e Australisë tha se ka vendosur sanksione dhe ndalim udhëtimi për dy vajzat e presidentit rus, Vladimir Putin, dhe për vajzën e ministrit të Jashtë...

Termocentrali më i madh i Australisë do të mbyllet më 2025

Termocentrali më i madh me thëngjill në Australi, do të mbyllet shtatë vjet më herët sesa është planifikuar, ka thënë kompania që menaxhon atë, Origin Energy, duke ...

Australia hap kufijtë për të vaksinuarit

Australia ka njoftuar se do të rihapë kufijtë e saj për turistët e vaksinuar dhe personat tjerë që kanë viza, për herë të parë në gati dy ...