Postet nga: australia

Melburni i Australisë del nga izolimi pas gati katër muajsh

Australia njoftoi të hënën se qyteti i saj i dytë më i madh, Melburni, do të dalë nga izolimi për shkak të koronavirusit, pas gati katër ...

Shkencëtarët australianë zbuluan se si sistemi imunitar lufton coronavirusin

Shkencëtarët në Australi thonë se ata kanë identifikuar se si sistemi imunitar i trupit lufton virusin Covid-19.

Australia po shqyrton raportet me Turqinë shkaku i deklaratave të Erdoganit

Australia po shqyrton raportet me Turqinë shkaku i deklaratave të Erdoganit

Kryeministri i Australisë, Scott Morrison ka dënuar deklaratat e bëra nga presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan pas masakrës në Zelandë të Re, duke paralajmëruar se ...

Australia ndez drita për t’u solidarizuar me Zelandën e Re pas sulmit terrorist

Ndërtesat në Melburn, Australi, janë ndezur në ngjyrë të kuqe, të bardhë dhe blu - ngjyrat e flamurit të Zelandës së Re, pas sulmit që ndodhi në dy ...

Australia u kërkon falje viktimave të abuzimit seksual

Kryeministri australian, Scott Morrison u ka kërkuar falje publikisht viktimave që kanë qenë pre e abuzimit seksual institucional, duke shënuar kështu herën e dytë nga viti 2008 ...

Sulmi me Bombë në Kabul ka Pasur Cak Australianët

Një sulm me bombë vetëvrasëse në lindje të Kabulit më 2 mars, ka pasur cak makinat e ambasadës së Australisë, kanë njoftuar zyrtarët afganë dhe ata austrialianë.

Vdesin Tre Parashutistë në Australi

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Australi, kur tre parashutistë kanë humbur jetën pasi u përplasën në ajër me njëri-tjetrin, të paktën ...