Postet nga: australia

Australia zotohet të përgjysmojë mbetjet nga ushqimi deri në vitin 2030

Ushqimi i hedhur në plehra, nuk është vetëm humbje, por është gjithashtu i dëmshëm për mjedisin. Në Australi, qeveria federale dhe autoritetet lokale, po përpiqen ...

Australia rrit normat e interesit për herë të parë prej 2010-ës

Banka Qendrore e Australisë ka rritur normat e interesit për herë të madh në më shumë se një dekadë, me qëllim të zbutjes së çmimeve në rritje të ...

Australia sanksionon vajzat e Putinit

Qeveria e Australisë tha se ka vendosur sanksione dhe ndalim udhëtimi për dy vajzat e presidentit rus, Vladimir Putin, dhe për vajzën e ministrit të Jashtë...

Termocentrali më i madh i Australisë do të mbyllet më 2025

Termocentrali më i madh me thëngjill në Australi, do të mbyllet shtatë vjet më herët sesa është planifikuar, ka thënë kompania që menaxhon atë, Origin Energy, duke ...

Australia hap kufijtë për të vaksinuarit

Australia ka njoftuar se do të rihapë kufijtë e saj për turistët e vaksinuar dhe personat tjerë që kanë viza, për herë të parë në gati dy ...

Australia thotë se Gjokoviq nuk po mbahet rob

Novak Gjokoviq nuk është duke u mbajtur rob në Australi, ka thënë të premten ministrja australiane për Punë të Brendshme, Karen Andrews, teksa ai përballet me dë...

Macron thotë se kryeministri australian gënjeu rreth paktit për nëndetëse

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka thënë se është i sigurt që kryeministri australian, Scott Morrison, e ka gënjyer kur ka anuluar kontratën për nëndetëse ...

Franca: SHBA-ja dhe Australia "gënjyen" për paktin e ri të sigurisë

Ministri i Jashtëm francez, Jean-Yves Le Drian, ka akuzuar Australinë dhe Shtetet e Bashkuara se kanë gënjyer për një pakt të ri të sigurisë, që ka nxitur ...