Postet nga: afganistani

Afganistani mbërthen takimin e G7-tës

Dy muaj më parë, udhëheqësit e shtatë demokracive më të industrializuara në botë u takuan në prag të verës në bregdetin juglindor të Anglisë. Ishte një ngjarje ...

Afganistani në kontekst: Cila është historia që rezultoi me krizën aktuale?

Talibanët kanë finalizuar një marrje të shpejtë të pushtetit në Afganistan pasi Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore i përfunduan misionet e tyre gati 20-vjeç...

Blair: E panevojshme tërheqja ushtarake nga Afganistani

Tony Blair, ish-kryeministër britanik, që ka çuar trupat ushtarake në luftë në Afganistan më 2001, e ka konsideruar tërheqjen ushtarake të Perëndimit nga ky shtet si “të rrezikshme” ...

Udhëheqësia e talibanëve mblidhet për të diskutuar qeverinë e ardhshme

Udhëheqësia e lartë e talibanëve është raportuar të jetë mbledhur në Kabul, për të analizuar qeverinë e ardhshme, pas kthimit të grupit islamist në pushtet.

Mes kritikave në rritje, NATO premton të shpejtojë evakuuimet nga Kabuli

Më shumë se 18,000 njerëz janë evakuuar nga Kabuli që kur talebanët pushtuan kryeqytetin e Afganistanit, tha një zyrtar i NATO -s të premten, duke u zotuar të dyfishojë ...

Osmani: Jemi të hapur për t'i mirëpritur afganët, askush më mirë se ne nuk e njeh dhimbjen e tyre

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim një delegacion të përbërë nga Ulrika Richardson, koordinatore e Kombeve të Bashkuara për zhvillim, Erol Arduc ...

Talebanët pengojnë gazetaren e CNN derisa ajo ishte duke raportuar afër aeroportit të Kabulit

Gazetarja e CNN, Clarissa Ward dhe ekipi i xhirimeve është penguar nga disa talebanë të armatosur, derisa ajo ishte duke raportuar për situatën, në afërsi të aeroportit ...

Osmani-Sadriu për BBC: Për dy tre ditë do të dihet numri i saktë se i afganëve që do vijnë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu në një intervistë për BBC ka folur për gatishmërinë e Kosovës për të strehuar refugjatët afganë përpara ...