Postet nga: afganistani

Talebanët pengojnë gazetaren e CNN derisa ajo ishte duke raportuar afër aeroportit të Kabulit

Gazetarja e CNN, Clarissa Ward dhe ekipi i xhirimeve është penguar nga disa talebanë të armatosur, derisa ajo ishte duke raportuar për situatën, në afërsi të aeroportit ...

Osmani-Sadriu për BBC: Për dy tre ditë do të dihet numri i saktë se i afganëve që do vijnë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu në një intervistë për BBC ka folur për gatishmërinë e Kosovës për të strehuar refugjatët afganë përpara ...

Kostoja e luftës në Afganistan, në jetë dhe dollarë

Pak para se të mbushte 20 vjet, misioni amerikan në Afganistan ka shënuar luftën më të gjatë të Shteteve të Bashkuara.

Ambasada e Kosovës në Katar publikon numrat emergjentë për kosovarët që ndodhen në Afganistan

Ambasada e Kosovës në kryeqytetin e Katarit, Doha, ka publikuar një numër emergjent për shtetasit kosovarë që gjenden ende në Afganistan.

NATO përsërit mbështetjen për Afganistanin

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se ka biseduar në telefon me presidentin e Afganistanit, Ashraf Ghani, për t’i përsëritur mbështetjen ...

Afganistani drejt krizës humanitare

Mazar-e Sharif, Afganistan – Safia dhe tre fëmijët e saj të vegjël jetojnë jashtë, të ekspozuar ndaj të nxehtit ndëshkues të verës, pa ushqim dhe pa ...

Trupat amerikane lënë aeroportin e Bagramit në Afganistan

Forcat amerikane ia dorëzuan aeroportin e Bagramit, baza kryesore amerikane në Afganistan, forcave afgane të sigurisë. Por siç njofton korrespondentja e Zërit të Amerikës në Pentagon, Carla ...

Uashingtoni premton 3.3 miliardë dollarë për forcat afgane

I dërguari amerikan në bisedimet për paqen në Afganistan, Zalmay Khalilzad, së bashku me një delegacion të nivelit të lartë, u takuan të dielën me udhëheqë...