Postet nga: afganistani

Ambasadori gjerman falënderon Kosovën për strehim të 5 gazetarëve nga Afganistani

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka falënderuar Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës të Kosovës për strehim të pesë gazetarëve nga ...

Në Afganistan grave u ndalohet hyrja nëpër parqe argëtimi

Grave afgane u është ndaluar të hyjnë në parqet argëtuese në kryqytetin afgan, Kabul, të mërkurën pasi ministria e moralit të talebanëve tha se do të ...

Eksperti i OKB-së: Afganistani po shkon drejt autoritarizmit

Një ekspert për të drejtat e njeriut i Kombeve të Bashkuara tha se kushtet në Afganistan, nën sundimin e talibanëve, po shkojnë “drejt autoritarizmit”, teksa bëri ...

Si ka ndryshuar jeta për afganët që nga pushtimi i Afganistanit nga talebanët?

Më 15 gusht 2021, talebanët e përmbysën qeverinë e Ashraf Ghani dhe morën pushtetin në Afganistan. Një vit më vonë, ky vend po përballet me sfida të ...

Afganistani përballet me ikje masive të profesionistëve

Ahmad Ghani Khosrawi investoi dy dekada të jetës së tij për të ngritur sistemin arsimor të Afganistanit. Por, tani atij i duhet që të rinisë karrierën e ...

OKB: Turqia mund të dërgojë ekipe shpëtimi në Afganistan

Kombet e Bashkuara nuk kanë aftësi kërkimi dhe shpëtimi në Afganistan dhe Turqia është "e pozicionuar më së miri" për t'i ofruar ato pas një të...

Anëtarët e Shtetit Islamik marrin përsipër sulmin në Kabul

Një degë rajonale e grupit militant të Shtetit Islamik (IS) ka marrë përgjegjësinë për një sulm në një tempull të Sikhëve në kryeqytetin afgan.

Biden zhbllokon një pjesë të rezervave afgane

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv për të zhbllokuar rreth 7 miliardë dollarë të rezervave afgane, që ishin ngrirë pasi talibanët ...