Postet nga: afganistani

OKB: Turqia mund të dërgojë ekipe shpëtimi në Afganistan

Kombet e Bashkuara nuk kanë aftësi kërkimi dhe shpëtimi në Afganistan dhe Turqia është "e pozicionuar më së miri" për t'i ofruar ato pas një të...

Anëtarët e Shtetit Islamik marrin përsipër sulmin në Kabul

Një degë rajonale e grupit militant të Shtetit Islamik (IS) ka marrë përgjegjësinë për një sulm në një tempull të Sikhëve në kryeqytetin afgan.

Biden zhbllokon një pjesë të rezervave afgane

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka nënshkruar një urdhër ekzekutiv për të zhbllokuar rreth 7 miliardë dollarë të rezervave afgane, që ishin ngrirë pasi talibanët ...

Talibanët u kërkojnë pronarëve të dyqaneve që t'ua heqin kokën manekinëve

Talibanët u kanë kërkuar pronarëve të dyqaneve në perëndim të Afganistanit që t'ua heqin kokat manekinëve, duke insistuar se figurat njerëzore shkelin Ligjin islamik.

Talibanët kërkojnë ndihmën e BE-së për aeroportet afgane

Zyrtarë të Bashkimit Evropian kanë thënë se në takimet që kanë zhvilluar gjatë fundjavës me zyrtarë talibanë në Katar, këta të fundit kanë kërkuar ndihmë pë...

Rusia shqyrton heqjen e talibanëve nga lista e organizatave terroriste

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha se Moska është duke shqyrtuar heqjen e talibanëve nga lista e organizatave terroriste.

Ndihma e BE-së për Afganistanin shkon në një miliardë euro

Bashkimi Evropian do të ndajë një ndihmë prej një miliardë eurosh për Afganistanin.

SHBA: Bisedimet me talibanët ishin të sinqerta dhe profesionale

Shtetet e Bashkuara kanë thënë se kanë zhvilluar diskutime të “sinqerta dhe profesionale” me përfaqësues të talibanëve në Doha, Katar, për dy ditë, dhe janë ...