array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(34) "https://kallxo.com/kulture/muzike/"
 }
}

Reagimi i Dua Lipës pas anulimit te Sunny Hill Festival

Edicioni i sivjetmë i festivalit “Sunny Hill” në Prishtinë është anuluar për shkak të pandemisë që ka kapluar gjithë botën. Kjo u bë e ditur mbrëmë nga ...

Roku në mes lulëzimit dhe zbehjes

Nën tingujt e kitarës e baterisë  shpesh është ngritur zëri  kundër dukurive negative apo janë thurur vargje dashurie e të nostalgjisë.

Muzika në kohën e pandemisë, si menaxhuan komunat koncertet nën masat e izolimit?

Pa kaluar një muaj nga izolimi i detyrueshëm për shkak të pandemisë COVID-19, u ndje nevoja që qytetarëve tu ofrohej edhe argëtim për të kaluar ...

Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Xhazit  

Sot është Dita Ndërkombëtare e Xhazit. 30 prilli në mbarë botën njihet si dita e muzikës xhaz dhe shënohen që nga viti 2011, me një vendim të ...

Ansambli i tunxhit i Filarmonisë falënderon përmes muzikës punonjësit shëndetësorë për luftën kundër COVID-19

Ansambli i tunxhit  i Filarmonisë së Kosovës dhe mexosopranoja Fjolla Ratkoceri kanë publikuar një interpretim përmes të cilit kanë falenderuar të gjithë punonjësit që janë vënë ...

Nga vallet tradicionale te muzika klasike, nxënësit prizrenas shfaqin talentin në muzikë

Në qytetin me histori dhe traditë në art gjeneratat e reja janë duke u rritur në edukimin e artit dhe muzikës.