Postet nga: java e frankofonisë

Publikohet programi i edicionit të 24-të të Javës së Frankofonisë në Kosovë

Edicioni i 24-të i Javës së Frankofonisë në Kosovë do të mbahet nga 21 deri më 27.03. 2024.

‘Java e Frankofonisë' mbledh kineastët në Prishtinë

Në kuadër të “Java e Frankofonisë ” mbahet sot në Kino Armata punëtoria “Si dhe kur mundet Euroimages dhe Media programi i Evropës t'i mbështesë kinematë, producentë...

Në Galerinë Kombëtare hapet ekspozita me vepra të artistëve francezë (Foto)

Organizuar nga Galeria Kombëtare e Kosovës dhe Ambasada franceze në Prishtinës është hapur sot në mbrëmje ekspozita “Koleksioni francez nga Muzeu i Artit Bashkëkohorë i ...

Të mërkurën nis edicioni i 19-të i Javës së Frankofonisë në Kosovë

Me koncertin e Shpat Dedës dhe performancës me këngë franceze nga Elsa Hyseni, do të hapet të mërkurën, më 6 mars 2019, në Teatrin ODA, edicioni i 19...

Kosova aplikon për anëtare të asocuar në Organizatën e Frankofonisë

Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës ka dërguar komunikatë për media ku tregon se Kosovës i është pranuar aplikimi/kërkesa që Kosova të ...

Matematikani i Famshëm u Ligjëron Studentëve të UP-së

Matematikani i Famshëm u Ligjëron Studentëve të UP-së

Studentët e Fakultetit të Shkencave Matematikore-Natyrore të Universitetit të Prishtinës patën mundësi të ndjekin një ligjëratë nga matematikani francez Cedric Villani.

KALLXO 360: Koncerti i Filharmonisë në Javën e Frankofonisë

KALLXO 360: Koncerti i Filharmonisë në Javën e Frankofonisë

Dirigjentja franceze Nathalie Marin ka filluar koncertin e Filharmonisë së Kosovës,  ngjarje që ka shënuar fillimin e Javës Frankofonike.