array(1) {
 [0]=>
 array(2) {
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#AE1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(39) "https://kallxo.com/kulture/arte-pamore/"
 }
}

Mediat ndërkombëtare vlerësojnë krijimtarinë artistike të Petrit Halilajt  

Media prestigjioze ndërkombëtare vazhdojnë të japin vlerësim maksimale për artistin, Petrit Halilaj. Artisti kosovar me renome ndërkombëtare po tërheq vëmendjen e opinionit ...

Ndahen çmimet kombëtare vjetore, ‘Muslim Mulliqi’

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka ndarë sot çmimet kombëtare vjetore për arte pamore, “Muslim Mulliqi", për 2020.

Artistë nga Kosova prezantohen javën e ardhshme në Greqi

Artistë kosovarë do të ekspozojnë veprat e tyre në kuadër të ekspozitës “All that unites us” në “Chili Art Gallery” në Greqi, që hapet javën e ardhshme.

Galeria Kombëtare shpall konkurs për programin e vitit 2022

Galeria Kombëtare e Kosovës, ka shpallur konkurs për programin artistik të vitit 2022.

Hapet festivali ‘Mirëdita, dobar dan!’, organizatorët bëjnë thirrje për paqe  

Me thirrje për paqe e bashkëpunim për të kaluar problemet dhe paragjykimet në mes të shqiptarëve dhe serbëve, ka nisur sonte në Prishtinë edicioni i ...

Shpallet thirrja për zgjedhjen e artistëve kosovarë për në Bienalen e Venedikut 2022

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka shpallur ftesë publike për përzgjedhjen e artistëve- kuratorëve të cilët do të përfaqësojnë Kosovën ...