Postet nga: Adem Demaçi

Kurti përkujton Adem Demaçin dhe Astrit Deharin

Kryeministri i vendit, njëherësh kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i ka përkujtuar Adem Demaçin dhe Astrit Deharin në ditëlindjen e tyre.

Adem Demaçi kujtohet në 16-vjetorin e Pavarësisë, Arkivi hap ekspozitën "Vdes kur dua vet" (FOTO)

Agjencia Shtetërore e Arkivave të Kosovës ka hapur ekspozitën “Vdes kur dua vet”, kushtuar jetës dhe veprës së Adem Demaçit.

Kurti në Podujevë: Demaçi e ktheu lirinë në kusht të ekzistencës

Sot në Podujevë është bërë zbulimi i shtatores së veprimtarit të çështjes kombëtare, Adem Demaçi.

‘Studenti pritet t’i rinovojë shtëpinë mësuesit të tij politik‘, 50 mijë euro për shtëpinë e Adem Demaçit

Në buxhetin e vitit 2024, përveç tjerash janë buxhetuar edhe 50 mijë euro për renovimin e shtëpisë së veprimtarit të çështjes kombëtare, Adem Demaçi.

Nesër zbulohet shtatorja e Adem Demaçit në Podujevë

Shtatorja e veprimtarit të çështjes kombëtare, Adem Demaçi do të zbulohet nesër në orën 13:00 në sheshin e qytetit të Podujevës.

Kurti në 5-vjetorin e vdekjes së Demaçit: Ai ishte busulla e lirisë për shqiptarët në Jugosllavi

Nën patronazhin e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, është mbajtur sot akademi përkujtimore për nder të veprimtarit dhe intelektualit Adem Demaçi, në pesëvjetorin e ...

Presidentja Osmani në Parlamentin Evropian përmend kontributin e veprimtarëve kosovarë

Disa emra personalitetesh e veprimtarësh të shquar nga Kosova, u përmendën nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, gjatë fjalimit të saj para deputetëve të Parlamentit ...

U hap edicioni i 20-të i Javës së Bibliotekës në Kosovë

Biblioteka Kombëtare e Kosovës ka hapur të hënën edicionin e 20-të të Javës së Bibliotekës në Kosovë.