Valon Fana

Valon Fana

Valon Fana është gazetar në KALLXO.com që nga shkurti i vitit 2019. Ai ka përfunduar studimet Bachelor në Universitetin e Prishtinës, Dega e Gazetarisë, ku është në përfundim të studimeve Master në programin Gazetari dhe Kontakte me Publikun. Valoni është i fokusuar më shumë në hulumtime gazetareske në fushën e të drejtave të njeriut por edhe në fushat e sigurisë dhe politikës. Ai më herët ka punuar në emisionin “Ekonomia me Erëzën” në TV Klan Kosova dhe në median online ‘Gazeta Observer’, ndërsa ka kryer praktikë në Lëvizjen FOL dhe ka asistuar në zyrën e medias në Gjykatën Themelore të Prishtinës për gjashtë muaj përmes një programi të mbështetur nga USAID. Valoni është përfitues i tri bursave për shkrime gazetareske dhe fitues i një çmimi për gazetari në fushën e të drejtave të fëmijëve.

Nga bisedat e parkut, në parti: Albin Kurti merr në VV një studiues të letërsisë

Dikur ia akuzonte partinë për haraç, tani gjejnë kohë për kafe

Greva në Aeroport: Sot një orë, nesër dy, pasnesër tetë

Molliqaj fotografohet me Haradinajn, i buzëqesh koalicionit me 'partinë e haraçit'

Haxhiu për koalicionin AAK ‘dhe këtyre të Shpendit’: Më në fund i zhveshi komplet

Agron Demi për koalicionin AAK- PSD: Jepi krah të keqes

Një biznesmen aderon në NISMA, Limaj nuk komenton koalicionet parazgjedhore

Haradinaj pretendion se i kthej dinjitetin prokurorisë, para një vit i quante "Pishpirika"

Sindikata e policisë mbron policët e përfshirë në skandalin e "Gylenistëve"

Haradinaj thumbon Veselin për luftën kundër korrupsionit

Vajzat futbolliste nga Mitrovica do të ndeshen me skuadrën gjermane Wolfsburg

Kalaveshët e rrushit afrojnë Thaçin e Metën

Dhuna ndaj turistëve spanjollë në Shqipëri, autorët shkatërruan edhe furgonin

Reciprociteti: Ministri Endrit Shala bllokon mjaltën e patatet nga Maqedonia e Veriut

Kunata iu punësua në Telekom, Haradinaj tregon cili është parakushti për luftim të korrupsionit