Postet nga: Turizmi

“Sharr Travel” dhe “Tanushaj Resort” i çojnë në deti 60 invalidë të luftës

Udhëtimit për në bregdet iu gëzua shumë.

Prishtina mund të akomodojë deri në 7 mijë turistë

Muaji korrik dhe gusht shënojnë periudhën kur kryeqyteti i Kosovës ka numër më të madh të turistëve si shkak i pushimeve, ardhjes së diasporës ...

Ministrja Kumbaro: Numri i turistëve serbë në Shqipëri është rritur për 110 për qind

Ministrja e Tregtisë, Turizmit dhe Telekomunikacionit e Serbisë, Tatjana Matiq, foli në Beograd më 5 korrik me ministren e Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë, Mirela Kumbaro Furxhi, për pë...

Lufta në Ukrainë, Qipro vuan mungesën e turistëve

Lufta në Ukrainë dhe ndalimi i fluturimeve nga Rusia, falë një vendimi të Bashkimit Europian, ka shkaktuar humbjen e pushuesve ukrainas dhe rusë në Qipro. Autoritetet lokale thonë se dë...

Turistët u rikthyen, por turizmi në Berat vuan nga largimi i stafit të kualifikuar

Pas dy viteve të vështira të pandemisë, turistët e huaj kanë rigjallëruar qytetin e Beratit dhe njësitë e shërbimeve akomoduese presin të rikuperojnë humbjet. Por ...

Gastronomia pa shërbyes dhe kuzhinierë

Turizmi në Maqedoninë e Veriut ishte një ndër sektorët më të goditur nga pandemia e coronavirusit dhe kur pritej rimëkëmbja e tij pas heqjes së masave ...

Çelet sezoni turistik në Vlorë

Jugu i Shqipërisë është gjithmonë një zgjedhje e mirë për t’i kaluar pushimet. Rreth gjashtë orë udhëtim me autobus nga Kosova të duhen për të ...

Vlora e nis sezonin turistik me përurimin e shtatores së Hasan Prishtinës 

Qyteti i Vlorës e ka nisur sezonin turistik këtë vit me përurimin e shtatores së Hasan Prishtinës.