Postet nga: termocentrali

Për shkak të një problemi të shfaqur, blloku B1 i KEK-ut jashtë funksionit

Korporata Energjetike e Kosovës (KEK) ka ndalur funksionimin e njësisë B1 të termocentralit “Kosova B” që nga 4 janari, për shkak të riparimit pas një problemi të shfaqur.

Termocentrali më i madh i Australisë do të mbyllet më 2025

Termocentrali më i madh me thëngjill në Australi, do të mbyllet shtatë vjet më herët sesa është planifikuar, ka thënë kompania që menaxhon atë, Origin Energy, duke ...

Kthehet në punë blloku B2 i termocentralit “Kosova B”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka njoftuar se është kthyer në punë blloku B2 i termocentralit “Kosova B”.

Turqi, mijëra njerëz evakuohen ndërsa zjarret arrijnë në një termocentral

Anijet turke u desh të evakuonin mijëra banorë pasi flakët mbërritën në një termocentral pranë bregdetit, duke krijuar rrezikun e shpërthimeve dhe çlirimit të gazrave ...

KEK-u investon në sigurinë e njësive prodhuese

 

Mustafa: Nuk e përkrahim termocentralin e ri në këto kushte

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, është zotuar se nëse vijnë në pushtet do të synojnë që të drejtojnë prodhimin e energjisë elektrike me burime alternative.

Kandidatët e LVV-së tregojnë qëndrimin për termocentralin ‘Kosova e Re’

15 kandidatë për deputetë të Lëvizjes Vetëvendosje janë përgjigjur lidhur me qëndrimin e tyre për termocentralin Kosova e Re.

Contour Global i dërgon në ‘ekskursion’ disa gazetarë kosovarë

Contour Global, kompania e cila do të merret me ndërtimin e termocentralit "Kosova e Re", është përkujdesur që pak ditë para se t'ia bëjë të ditur Qeverisë ...