Postet nga: Contour Global

GE: Gjiganti industrial do ndalojë së ndërtuari termocentrale me thëngjill

Në një përmbysje dramatike, një nga ndërtuesit më të mëdhenj në botë të termocentraleve të thëngjillit do mbyllë këtë treg dhe do drejtojë fokusin në ...

Qeveria nuk heq dorë nga ndërtimi i termocentralit ‘Kosova e Re’

Qeveria e Kosovës thotë se pavarësisht tërheqjes së kompanisë amerikane Contour Global nga ndërtimi i termocentralit ‘Kosova e re’, nuk kanë hequr dorë nga realizmi i ...

"Contour Global" kërkon 20 milionë euro, Ministria thotë se kërkesa është e pathemeltë

Ministria e Ekonomisë, Punësimit, Tregtisë, Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Investimeve Strategjike ka njoftuar se më 24 maj ka pranuar një letër nga kompania “Contour Global” ku janë kë...

Bislimi: Mund të përballemi me "Contour Global" në Arbitrazh

Ministri i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi ka thënë se me kompaninë “Contour Global” mund të ballafaqohen në Gjykatën Ndërkombëtare të Arbitrazhit, pas tëheqjes së ...

PDK akuzon Kurtin për tërheqjen e Contour Global

Partia Demokratike e Kosovës (PDK), përmes një komunikate për media, ka reaguar pas tërheqjes së kompanisë ‘Contour Global’, nga termocentrali ‘Kosova e Re’.

Zv/kryeministri Abazi: Tërheqja e Contour-Globalit është një fitore

Kompania Contour-Global ka ndaluar planet për ndërtimin e një termocentrali me qymyr 500 megavat në Kosovë, dhe tha se nuk do të bëjë investime të tjera në termocentrale ...

Këshilltari i Thaçit reagon për tërheqjen e Contour Global

Këshilltari i Presidentit të Kosovës, Artan Behrami ka reaguar lidhur me lajmin se kompania amerikane "Contour Global" ka ndaluar planet për ndërtimin e një termocentrali me ...

Rreth 20 milionë euro ndëshkim nëse nuk zbatohet kontrata për TC ‘Kosova e Re’