Postet nga: Siri

Turqia thotë se ka zënë motrën e al-Baghdadit në Siri

Turqia ka thënë se ka zënë motrën e liderit tashmë të vdekur të grupit militant, Shteti Islamik (IS), Abu Bakr al-Baghdadi në veri të Sirisë.

Kush ishte Abu Bakr al-Bagdadi ?

Abu Bakr al-Bagdadi, emri i vërtetë i të cilit është Ibrahim Awad al-Badri, ka lindur në vitin 1971 në një familje të varfër në rajonin e Bagdadit, raporton AFP.

Trump: Disa trupa amerikane do të vazhdojnë të qëndrojnë në Siri

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë se disa trupa amerikane do të qëndrojnë në Siri, pavarësisht kërkesës së tij për tërheqje të ushtarë...

Turqia do të ndërpresë ofensivën në Siri për ‘120 orë’

Turqia do ta ndërpresë ofensivën e saj në veri të Sirisë për 5 ditë dhe do t’i japë fund nëse forcat kurde tërhiqen nga ky ...

 Presidenti turk Erdogan hedh në mbeturina letrën e Trump

Në letrën e 9 tetori, e dërguar pasi trupat Amerikane ishin tërhequr nga Siria, Trump i kishte thënë Erdoganit  “mos u bëj djalë i keq. Mos ...

Liga Arabe i kërkon Turqisë të ndalë ofensivën e saj në Siri

Liga Arabe i ka bërë thirrje Turqisë që të ndërpresë ofensivën ushtarake në Siri dhe të tërheqë trupat e saj nga territori sirian.

Pendimi i Kosovares për rrugëtimin për në Siri

E kthyera nga Siria Merita Aliu e cila sot në Gjykatë është përballur me akuzat për qëndrimin e saj në Siri gjatë kohës së luftimeve, e ...

ShBA-ja thotë se ka kryer një sulm ndaj Al-Kaidës në Siri

Ushtria amerikane thotë se ka kryer një sulm ndaj liderëve të Al-Kaidës në një ndërtesë në veri të Idlibit në veriperëndim të Sirisë pas raportimeve se ...