Postet nga: Siri

BE e ndihmon Turqinë me rreth 1 miliard euro pas tërmetit

Komisioni Evropian do t'i japë Turqisë 1 miliard euro si ndihmë në "rindërtimin pas tërmetit" pas tërmeteve vdekjeprurëse që lanë të vrarë dhjetëra mijëra qytetarë ...

Zvicra pranon refugjatë turk e sirianë pas tërmetit

Refugjatët nga Turqia ose Siria duhet të mbajnë dokumente identifikimi nëse kërkojnë strehim në Zvicër nga shkatërrimi i tërmetit të javës së kaluar.

Shoqata e Kosovës për Kërkim-Shpëtim shpëtoi dy vajza pas tërmetit në Turqi

Kryeministri Albin Kurti, ka takuar sot ekipin e Shoqatës së Kosovës për Kërkim-Shpëtim (ShKKSh) e cila qëndroi për pesë ditë në Turqi pas ...

Kryqi i Kuq kërkon 700 milionë dollarë ndihmë për Turqinë dhe Sirinë

Kryqi i Kuq bëri thirrje për mbi 700 milionë dollarë ndihmë për viktimat e tërmeteve vdekjeprurëse që goditën javën e kaluar Turqinë dhe Sirinë.

Tërmetet në Turqi dhe Siri, varreza masive kanë nisur të shfaqen në qytetin turk të Antakia

Qyteti Antakia në Turqinë juglindore ka mbetur pa hapësirë në varrezat e saj për t’i varrosur njerëzit që kanë vdekur nga tërmeti katastrofik i javë...

Nëna me dy fëmijë të saj nxirren të gjallë nga rrënojat pas 228 orësh 

Një nënë dhe dy fëmijët e saj janë shpëtuar në qytetin turk Antakya, më shumë se 228 orë pas tërmeteve të dyfishta që shkatërruan Turqinë ...

Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri nga tërmeti shkon në 41 mijë

Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri nga tërmeti i fuqishëm i javës së kaluar tani është rritur në mbi 41 mijë.

‘Më nxirrni nga këtu’, si mbijetuan vëllau dhe motra të bllokuar nën rrënoja

Pesëvjeçarja Jinan është tani në spital me një dëmtim të rëndë në këmbë; vëllai i saj kishte vetëm gërvishtje ndërsa anë...