Postet nga: refugjatët

Pandemia zhyt në borxhe refugjatët në Turqi

Pandemia e koronavirusit zhyti më thellë në varfëri miliona refugjatë sirianë që jetojnë në Turqi. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, agjensitë e ndihmave ...

Dita Botërore e Refugjatëve, OKB: 82 milionë njerëz janë zhvendosur

Më 20 qershor është Dita Botërore e Refugjatëve. Sipas raportit të fundit të OKB-së, më shumë se 82 milionë njerëz janë zhvendosur, megjithë mbylljen e kufijve nga shumë vende ...

Danimarka e vendosur për kthim të refugjatëve në Siri

Pavarësisht rritjes së presionit nga ligjvënësit dhe organizatat e shoqërisë civile, Danimarka është e vendosur për të shtyrë përpara përpjekjet për të ...

Tre viktima në Egje, Turqia akuza Greqisë: Refugjatët u lidhën, u rrahën dhe u hodhën në det (VIDEO)

Roja bregdetare turke ka publikuar pamje teksa duket duke shpëtuar tre emigrantë, ndërsa akuzon rojet bregdetare greke për prangosjen e 7 emigrantëve dhe hedhjen e tyre në ...

Mjekët Pa Kufij thonë se kampi në Vuçjak është i rrezikshëm dhe çnjerëzor

Migrantët që përpiqen të shkojnë në Evropën Perëndimore, po jetojnë "në kushte të rrezikshme" në Bosnje, thotë organizata Mjekët pa Kufij.

Papa kritikon botën për qasjen ndaj migrantëve dhe refugjatëve

Papa Françesku ka kritikuar, atë që e quajti, “kulturë të rehatisë”, e cila sipas Atit të Shenjtë çon në indiferencë përballë problemit të migracionit dhe krizës me ...

Vizatimet e refugjatëve zbulojnë traumat e të kaluarës dhe shpresat e së ardhmes

Një projekt imagjinativ i ka mbledhur vizatimet e mijëra refugjatëve dhe migrantëve rreth Evropës dhe Afrikës së Veriut, vizatime këto ku ata kanë paraqitur ...

OKB i bën thirrje Jordanisë të hapë kufijtë për refugjatët sirianë

Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR), i ka bërë thirrje Jordanisë të hapë kufijtë për sirianët që tentojnë të largohen nga konflikti i ...