Postet nga: Siri

Së paku tetë civilë vriten nga sulmet ajrore ruse në Siri

Së paku tetë persona, përfshirë pesë fëmijë, janë vrarë nga sulmet ajrore të Rusisë në një shkollë që strehonte civilë të zhvendosur në veri-perëndim të Sirisë.

Prokuroria kërkon paraburgimin e dy kosovarëve që tentuan të shkojnë në Siri

KALLXO.com gjatë ditës ë djeshme ka raportuar se autoritetet turke kanë arrestuar e më pas depërtuar në Kosovë dy shtetas që në dhjetor po tentonin të arrinin zonë...

Rëndohet situata dy kosovarë tentojnë të shkojnë në Siri

Kampanja, paralajmërime e fushata arrestimesh nuk kanë mjaftuar të ndalojnë kosovarët të nisin rrugën e Sirisë. Kur kanë kaluar disa muaj të qetë autoritetet janë alarmuar pë...

Detajet si u dëbuan dy të dyshuar nga Turqia të cilët tentuan të marrin pjesë në grupe terroriste në Siri

Dy persona  të dyshuar nga Kosova kanë tentuar të ju bashkëngjiten  grupeve terroriste në Siri.

Turqia thotë se ka zënë motrën e al-Baghdadit në Siri

Turqia ka thënë se ka zënë motrën e liderit tashmë të vdekur të grupit militant, Shteti Islamik (IS), Abu Bakr al-Baghdadi në veri të Sirisë.

Kush ishte Abu Bakr al-Bagdadi ?

Abu Bakr al-Bagdadi, emri i vërtetë i të cilit është Ibrahim Awad al-Badri, ka lindur në vitin 1971 në një familje të varfër në rajonin e Bagdadit, raporton AFP.

Trump: Disa trupa amerikane do të vazhdojnë të qëndrojnë në Siri

Presidenti amerikan, Donald Trump ka thënë se disa trupa amerikane do të qëndrojnë në Siri, pavarësisht kërkesës së tij për tërheqje të ushtarë...

Turqia do të ndërpresë ofensivën në Siri për ‘120 orë’

Turqia do ta ndërpresë ofensivën e saj në veri të Sirisë për 5 ditë dhe do t’i japë fund nëse forcat kurde tërhiqen nga ky ...