Postet nga: sanksionet ndaj rusise

Rusia reagon pasi ministri serb kërkon sanksionimin e Moskës

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, ka kritikuar kërkesën e ministrit të Ekonomisë së Serbisë, Radeta Basta, që Qeveria serbe të vendosë sanksione ...

Rusia kushtëzon marrëveshjen për drithërat me heqjen e sanksioneve

Rusia tha se do të ishte “e papërshtatshme” që të zgjatet marrëveshja për drithërat në Detin e Zi, nëse nuk hiqen sanksionet që prekin eksportet ...

Putin: Ekonomia ruse u tkurr, por tejkaloi pritshmëritë

Presidenti rus, Vladimir Putin ka thënë të martën se ekonomia ruse mund të jetë tkurrur 2.5 për qind më 2022, mirëpo ka pasur performancë më të mirë sesa ...

BE i bën presion Serbisë për sanksionet kundër Rusisë

Presioni i Bashkimit Evropian ndaj Serbisë është duke u rritur, për shkak të refuzimit të Beogradit për t'i mbështetur sanksionet ndaj Rusisë, thonë diplomatë evropianë.

Sanksionet e reja: As Ballkani nuk do të mund të importojë naftë ruse

Shtetet anëtare të Bashkimit Evropian janë pajtuar në parim për paketën e re të sanksioneve ndaj Rusisë, e cila përfshin edhe ndalimin e importit të disa ...

Firma amerikane Dell mbyll veprimtaritë në Rusi

Firma amerikane “Dell Technologies” thotë se u ka dhënë fund të gjitha operacioneve në Rusi, pasi mbylli zyrat e saj në fillim të këtij muaji. Dell është kompania ...

Papunësia ruse në nivelin më të ulët në periudhën post-sovjetike

Në shikim të parë shkalla e papunësisë në Rusi thjesht nuk duket se ka kuptim.

Kontrollimi i fakteve: Sanksionet e Kosovës ndaj Rusisë – serioze apo simbolike?

Tregtia ndërmjet Kosovës dhe Rusisë pothuajse është inekzistent, kështu që kur Kosova iu bashkua sanksioneve perëndimore kundër Rusisë për luftën e saj në ...