Postet nga: Opera

Emërohen organet drejtuese të Operës së Kosovës

Meriton Ferizi është emëruar Ushtrues i Detyrës së drejtorit të Operës së Kosovës, me një vendim të nënshkruar sot nga ministri i Kulturës, Rinisë ...

Mbahet koncerti dedikuar Nexhmije Pagarushës

Një koncert dedikuar ikonës së muzikës shqiptare, Nexhmije Pagarusha është mbajtur mbrëmë në Teatrin Kombëtar të Kosovës. 

Ministria e Kulturës heq dorë nga lokacioni për ndërtimin e objektit të Operës te Fakulteti Teknik

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka hequr dorë përfundimisht nga lokacioni që e kërkonte me ngulm para 15 vitesh për ndërtimin e objektit të Operë...

Kuvendi i Kosovës votoi për themelimin e Operës së Kosovës

Me 75 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim, Kuvendi i Kosovës ka votuar për themelimin e Operës së Kosovës.

Opera e Mynihut do të transmetojë koncertin ku performon Ermonela Jaho 

Nga 3 gushti, për një javë Opera Shtetërore Bavareze në Mynih (München) në Gjermani, do të transmetojë koncertin në të cilin performon sopranoja e njohur shqiptare, Ermonela Jaho. 

Ramë Lahaj mban koncert në Prishtinë, themelohet festivali me emrin e tij 

Tenori shqiptar me famë botërore, Ramë Lahaj do të mbajë një koncert në Prishtinë, në muaji gusht. 

Se deshën në Kosovë, Opera e Dhomit interpretohet në Vienë

Opera “The last Breath”, (Frymëmarrja e fundit) e kompozitorit Trimor Dhomi do të interpretohet këtë verë në kuadër të Festivalit Veror të Muzikës Vieneze në Vienë ...

U Nis për Teatër Opere, Mbeti ‘Pronë’ e Bretkosave

Nga vitit 2009 e deri më sot, ky projekt u shikua dhe kaloi në duart e shtatë ministrave por mbeti i papërfunduar për shkaqe teknike, infrastrukturore dhe financiare. Kujtim ...