Postet nga: Nexhmije Pagarusha

Gratë bëjnë nderime te varri i Nexhmije Pagarushës për 17 shkurt

Anëtaret e Rrjetit të Grave të Kosovës (RrGK) sot me rastin e përvjetorit të shpalljes së pavarësisë së Kosovës, kanë bërë te varri i ...

Mbillet me pemë "Kopshti Nexhmije Pagarusha" në Tiranë

Një kopsht me 100 pemë të mbjella në Tiranë do të mbajë emrin e bilbilit të muzikës shqiptare, Nexhmije Pagarushës, e cila vdiq ditë më parë.

Në nderim të Nexhmije Pagarushës, Kuvendi fillon punimet më këngën ‘Baresha’

Kuvendi i Kosovës ka filluar seancën në të cilën pritet të bëhet shqyrtimi i propozim-vendimit për formimin e komisioneve parlamentare.

Kompozitori Boshnjaku: Kosova duhet të jetë pronare e krijimtarisë së Nexhmije Pagarushës

Kompozitori Florent Boshnjaku ka kërkuar që trashëgimia muzikore e Nexhmije Pagarushës të merret nën mbrojtje të shteti të Kosovës.

Nexhmije Pagarusha, institucion kulturor i Kosovës

Mijëra qytetarë i kanë dhënë sot lamtumirën e fundit ikonës së muzikës shqiptare, Nexhmije Pagarushës.

Homazhe për artisten Nexhmije Pagarusha

Në Teatrin Kombëtar të Kosovës kanë nisur homazhet për ikonën e muzikës shqipe, Nexhmije Pagarusha.

Ditë zie në nderim të ikonës së muzikës shqipe

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në nderim të jetës dhe veprës së artistes së madhe, Nexhmije Pagarusha, ka vendosur që 9 shkurti të shpallet ditë zie shtetërore ...

Një ditë pa Nexhmije Pagarushën, homazhe dhe vlerësime për primadonën shqiptare

Gjatë gjithë ditës së sotme, të rreshtuar një nga një, mijëra qytetarë nga i gjithë vendi kanë shprehur ngushëllimet e tyre për vdekjes e Nexhimje Pagarushë...