Postet nga: Masakra

Gjykimi për krimet e luftës në Krushë të Vogël ndaj Darko Tasiq vazhdon sot

Në gjykimin e të akuzuarit për krime lufte të kryera në Krushë të Vogël të Prizrenit, sot dhe nesër trupi gjykues i përbërë nga Artan ...

Masakra në Burgun e Dubravës i bën 19 vjet

19 vjet më parë filloi masakra në Burgun e Dubravës nga regjimi i Sllobodan Millosheviqit.

Thaçi kujton Masakrën e Studimes

Në 19 vjetorin e Masakrës së Studimes së Vushtrrisë, Hashim Thaçi premtoi angazhim për nxjerrjen para drejtësisë së autorëve të këtij krimi.

Gjykata vendos rreth të akuzuarit për djegien e kufomave në Krushë të Vogël

Gjykata Themelore në Prizren ia ka caktuar paraburgimin prej dy muajsh Darko Tashiqit, të akuzuarit për krime lufte të kryera në Krushë të Vogël të Rahovecit.

Thaçi Kujton Masakrën e Rrezallës

Në 19 vjetorin e masakrës së Rrezallës, Presidenti e quajtur atë krim me përmasa të mëdha.

Tmerr i Ripërjetuar: Zhvarrosja e Eshtrave të një Masakre Boshnjake

Një përzierje jeshileje të errët, të verdhe dhe kafeje shtrihet në horizont ndërsa vjeshta shndërron gjethet në shumë pemë lisi të shpërndara në detin e ...

Krushjanët Kërkojnë Drejtësi për 241 Personat e Vrarë e të Zhdukur

Në 18 vjetorin e masakrës së kryer nga forcat serbe në Krushë të Madhe banorët kërkojnë nga bashkësia ndërkombëtare që të bëjë trysni mbi ...

Dodik: Hetim i Ri për Masakrat e Sarajevës dhe Tuzlës

Lideri serb i Bosnjës, Milorad Dodik, tha të enjten se ekspertë të verifikuar ndërkombëtar[ do të drejtonin një hetim të ri për masakrat e kohës ...