Postet nga: KE

Komisioni Evropian gati të nisë bisedimet me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen shprehet se komisioni është gati të nisë bisedimet me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë për rrugën drejt BE-së.

Osmani: Shtetet që besojnë në demokraci e sundim të ligjit do të përkrahin anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Presidentja Vjosa Osmani tha se shtetet që besojnë dhe punojnë për demokraci, të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit do të përkrahin anëtarësimin e Kosovë...

Kurti pas aplikimit të Kosovës: Anëtarësimi ynë i plotë në KE do të ishte sinjal i fortë për rajonin

Anëtarësimi i plotë i Kosovës në Këshillin e Evropës do të ishte një hap i madh për Evropën dhe një sinjal i fortë ...

Rama: Na vjen keq për Serbinë, por mbështesim anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Shqipëria do të mbështesë anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, pavarësisht kushtëzimit serb.

Qytetet janë ndotësit më të mëdhenj të mjedisit

Në përpjekjet për të luftuar ngrohjen e klimës duhet që qytetet me zhvillim të shpejtë, që prodhojnë pjesën më të madhe të gazrave që shkaktojnë efektin ...

PE kritikon BE-në për mospërmbushje të obligimeve ndaj Ballkanit Perëndimor

Kritika ndaj Bashkimit Evropian për mospërmbushje të premtimeve ndaj vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe thirrje që BE-ja të jetë më e pranueshme në rajon, janë dëgjuar ...

Osmani: Njohja reciproke mes Kosovës dhe Serbisë, e vetmja zgjidhje për paqe në rajon

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

E veshur kuq e zi, nis viziten në Shqipëri presidentja e KE

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen është pritur me ceremoni në Pallatin e Brigadave pasi mbërriti në Tiranë në kuadër të një turi vizitash që do ...