Postet nga: dinari serb

Lajçak pas takimit për dinarin serb: Përfunduam duke paraqitur një dokument kompromisi

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, pas takimit të kryenegociatorëve Besnik Bislimi e Petar Petkoviq në Bruksel, ku u diskutua pë...

Bislimi: Serbia kërkoi që t'i financojë strukturat paralele deri në themelimin e Asociacionit

Në takimin e sotëm në Bruksel, kryenegociatori i Kosovës, zëvendëskryeministri Besnik Bislimi tha se pala serbe ka kërkuar që të lejohet financimi i çfarëdo ...

Përfundon pa zgjidhje takimi për dinarin, takimi i radhës në javën e dytë të majit

Lidhur me çështjen e dinarit serb nuk është gjetur ndonjë zgjidhje as në takimin e sotëm, më 25.04.2024, mes kryenegociatorëve të Kosovës dhe Serbisë, takim i ndërmjetë...

S'ka marrëveshje për dinarin në Bruksel, Bislimi e cilëson takimin "të kotë"

Zëvendëskryeministri, Besnik Bislimi, ka konfirmuar se në takimin e sotëm në Bruksel nuk është arritur ndonjë marrëveshje për çështjen e dinarit.

Lajçak pas takimit për dinarin: Ia dolëm të mbushim disa boshllëqe

Emisari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak ka shkruar pas takimit për çështjen e dinarit serb që pati me kryenegociatorët e dy vendeve.

Sveçla: Rreth 400 ekstremistë po trajnohen në Serbi afër kufirit me Kosovën

Ministri i Punëve të Brendshme i Kosovës, Xhelal Sveçla ka thënë se janë rreth 400 "ekstremistë", të cilët janë duke u trajnuar afër kufijve të ...

Departamenti amerikan i Shtetit: Diskutimet për dinarin duhet të vazhdojnë me urgjencë

Diskutimet për dinarin duhet të vazhdojnë me urgjencë, ka thënë të martën zëvendëszëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit Vedant Patel.

Kurti pas takimit me Escobarin: Theksova nevojën për t'i kërkuar llogari Serbisë për sulmin në Banjskë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në takim të dërguarin e posaçëm të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, më 14.03.2024.