Postet nga: Kina

Kina miraton ligjin e sigurisë për Hong Kongun

Kina miratoi një ligj të sigurisë kombëtare për Hong Kongun, i cili, sipas kritikëve, do të minojë të drejtat e njeriut në rajonin gjysëm-autonom.

Rritet sërish numri i të prekurve me coronavirus në Kinë

Pekini ka regjistruar 36 raste të reja lokale me koronavirus, teksa janë ngjallur shqetësimet për valë të dytë të këtij virusi në kryeqytetin kinez.

Twitter mbyll mbi 170 mijë llogari, disa prej të cilave postuan në favor të Kinës për COVID-19

Twitter njoftoi të enjten se kishte mbyllur më shumë se 170 mijë  llogari të lidhura me qeverinë kineze. Ekspertët që punojnë me Twitter dhe të cilat rishikuan ato, thanë se ...

Johnsonit i kërkohet të formojë grup punues për Hong Kongun

Shtatë ish-ministra të Jashtëm britanikë kërkuan nga kryeministri Boris Johnson të formojë një grup global të monitorimit për Hong Kongun, në përgjigje të kontrollit në rritje ...

Pandemia i hap rrugë bashkëpunimit në teknologji mes Rusisë dhe Kinës

Pandemia e coronavirusit mund të çojë në një bashkëpunim më të ngushtë mes Moskës dhe Pekinit në fushën e teknologjisë.

Bota duhet ta marrë 'më seriozisht fuqinë në rënie të Rusisë'

Një ndër kampionët më të zëshëm të "ndërvarësisë" globale në çështjet ndërkombëtare, Joseph Nye, paralajmëron se Shtetet e Bashkuara dhe bota ...

Kina njofton rritje të rasteve të reja me COVID-19

Zyrtarët kinezë njoftuan një rritje të rasteve të reja me COVID-19 në disa provinca. Nisur nga ky fakt autoritetet shëndetësore i kanë kërkuar popullatës të ...

Kina do të reformojë sistemin për parandalimin e sëmundjeve

Kina do të bëjë reforma në sistemin e saj për parandalimin dhe kontrollin e sëmundjeve, për të adresuar dobësitë që janë shfaqur nga përhapja ...