Postet nga: gjenocid

Parlamenti gjerman e njeh si gjenocid urinë në Ukrainë në vitet ‘30

Parlamenti gjerman ka miratuar një rezolutë përmes së cilës njihet si gjenocid uria në Ukrainë në vitet 1930, që njihet me termin Holodomor. Në këtë periudhë besohet se ...

Deputetja boshnjake i dërgon letër Edi Ramës për mos miratimin e rezolutës që njeh gjenocidin serb në Srerbrenicë

Deputetja në parlamentin e Bosnjës, Sabrina Cudiq, i është drejtuar me një letër kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama lidhur me rezolutën e Srebrenicës e cila ...

Edi Rama: Parlamenti nuk ka rrëzuar asnjë rezolutë për Srebrenicën, është lojë e ulët

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka reaguar pas lajmit se në Kuvendin e Shqipërisë u rrëzua rezoluta që njeh gjenocidin e Srebrenicës.

Zelensky e akuzon Rusinë për krime lufte

Ukraina i ka akuzuar forcat ruse për kryerjen e krimeve të luftës dhe një "masakër" në Bucha, një qytet 30 km në veriperëndim të kryeqytetit, Kiev, pasi ...

SHBA: Ushtria e Mianmarit ka kryer gjenocid ndaj minoritetit Rohingya

Shtetet e Bashkuara zyrtarisht përcaktuan se ushtria e Mianmarit ka kryer gjenocid dhe krime kundër njerëzimit në dhunën kundër minoritetit Rohingya, tha Sekretari amerikan i ...

Zyra e Prokurorit në Bosnje inicion rastet e para nën Ligjin për mohim të gjenocidit

Zyra e Prokurorit në Bosnje-Hercegovinë ka thënë të mërkurën se ka iniciuar disa raste, nën ligjin e ri që mohon gjenocidin në këtë shtet.

Konjufca nga Çikatova: Serbisë duhet t’i bëhet një padi për gjenocid

Kryetari i Parlamentit, Glauk Konjufca së bashku me presidenten, Vjosa Osmani-Sadriu sot kanë bërë homazhe në Çikatovë, në 22 vjetorin e masakrës që u bë në këtë vend.

Abazoviq: Në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid

Në Srebrenicë ka ndodhur gjenocidi dhe në lidhje me këtë temë nuk ka asnjë diskutim, tha zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq.