Postet nga: Kina

SHBA anulon vizat për 1 mijë studentë kinezë

SHBA anulon vizat për 1 mijë studentë kinezë

Shtetet e Bashkuara kanë revokuar vizat për më shumë se 1.000 shtetas kinezë, në tre muajt e fundit, në bazë të një urdhri presidencial për të pezulluar hyrjen nga ...

Blerja e sistemit raketor kinez "shpërfaq thellimin e lidhjeve Serbi-Kinë"

Serbia ka blerë një gjeneratë të raketave me rreze të mesme tokë-ajër nga Kina, duke dhënë shenja për thellim të bashkëpunimit në mes të Pekinit ...

SHBA: Dy hakerë kinezë akuzohen se shënjestruan hulumtimet për COVID-19

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar dy hakerë kinezë se kanë shënjestruar kompani të ndryshme, në gjithë botën, të cilat po hulumtonin zbulimin e një vaksine kundër COVID-19.

Kina miraton ligjin e sigurisë për Hong Kongun

Kina miratoi një ligj të sigurisë kombëtare për Hong Kongun, i cili, sipas kritikëve, do të minojë të drejtat e njeriut në rajonin gjysëm-autonom.

Rritet sërish numri i të prekurve me coronavirus në Kinë

Pekini ka regjistruar 36 raste të reja lokale me koronavirus, teksa janë ngjallur shqetësimet për valë të dytë të këtij virusi në kryeqytetin kinez.

Twitter mbyll mbi 170 mijë llogari, disa prej të cilave postuan në favor të Kinës për COVID-19

Twitter njoftoi të enjten se kishte mbyllur më shumë se 170 mijë  llogari të lidhura me qeverinë kineze. Ekspertët që punojnë me Twitter dhe të cilat rishikuan ato, thanë se ...

Johnsonit i kërkohet të formojë grup punues për Hong Kongun

Shtatë ish-ministra të Jashtëm britanikë kërkuan nga kryeministri Boris Johnson të formojë një grup global të monitorimit për Hong Kongun, në përgjigje të kontrollit në rritje ...

Pandemia i hap rrugë bashkëpunimit në teknologji mes Rusisë dhe Kinës

Pandemia e coronavirusit mund të çojë në një bashkëpunim më të ngushtë mes Moskës dhe Pekinit në fushën e teknologjisë.