Postet nga: Kina

Kina, Japonia dhe Koreja e Jugut pajtohen për forcimin e marrëdhënieve tripalëshe

Ministrat e Jashtëm të Kinës, Japonisë dhe Koresë së Jugut, u pajtuan të dielën për rifillimin e bashkëpunimit fqinjësor dhe për ta hapur ...

Zhvillimet e fundit nga lufta në Ukrainë

Hungaria do ta bllokojë disbursimin e këstit të ardhshëm të ndihmës ushtarake për Ukrainën në kuadër të Facilitetit Europian të Paqes derisa Kievi të ...

Reuters: Serbia e vë theksin tek rëndësia e pajisjeve mbrojtëse kineze

Pajisjet ushtarake kineze i kanë forcuar ndjeshëm forcat e armatosura serbe, ka deklaruar zëvendëskryeministri i Serbisë për mediat shtetërore kineze, veçanërisht një sistem ...

Rusia thotë se po koordinohet me Kinën në politikën për Lindjen e Mesme

Rusia ka thënë të enjten se është duke u koordinuar me Kinën për politikën e saj për Lindje të Mesme dhe Afrikën Veriore.

Putin: Sugjerimet për luftë të SHBA-së kundër Rusisë dhe Kinës s’kanë kuptim

Presidenti rus Vladimir Putin, ka thënë të dielën se sugjerimet që Shtetet e Bashkuara duhet të përgatiten për një luftë kundër Rusisë dhe Kinës, ...

Në Kinë nisin Lojërat Aziatike

Presidenti kinez, Xi Jinping i ka hapur të shtunën Lojërat Aziatike, të 19-at me radhë, në një ceremoni shumëngjyrëshe në Hangzhou.

Kina bëhet shteti i parë që emëron ambasador në Afganistan

Kina është bërë shteti i parë në botë që zyrtarisht ka emëruar ambasadorin e saj të ri në Afganistan, që kur talibanët morën pushtetin.

Presidenti Biden takohet me Kryeministrin kinez Li

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden tha të dielën se zhvilloi takimin e nivelit më të lartë me përfaqësues të Kinës pas muajsh të të...