Postet nga: Kina

Konfirmohen dy raste me koronavirus në Angli

Dy rastet e para të koronavirusit Wuhan janë konfirmuar në Britaninë e Madhe, raporton CNN. 

Coronavirus shpallet urgjencë globale shëndetësore nga OBSH

Coronavirusi është shpallur një emergjencë globale nga Organizata Botërore e Shëndetit, pasi virusi vazhdon të përhapet jashtë Kinës, shkruan BBC

IKShPK për virusin në Kinë: Nuk ka të prekur në Kosovë, por duhet bërë kujdes

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë, ka njoftuar se deri më tani nuk është regjistruar asnjë rast i prekur nga virus “2019-nCoV", virus ky që shë...

Kina dënon ish-shefin e Interpolit dënohet me 13 vjet e gjysmë burg

Një gjykatë kineze ka dënuar ish-shefin e Interpolit, Meng Hongwei me 13 vjet e gjysëm burgim, dhe e gjobiti me 290.000 dollarë, për marrje ryshfeti dhe abuzim me pozitat ...

Ushtria e Tajvanit e gatshme për luftë kundër Kinës

Forcat e Armatosura të Tajvanit kryen një ushtrim tjetër në të cilin armiku i dyshuar është ushtria e Republikës Popullore të Kinës.

Trump kërkon nga Banka Botërore që të mos i jap më kredi Kinës

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donlad Trump i bëri thirrje Bankës Botërore që të ndalojë dhënien e kredive për Kinën, një ditë pasi ky ...

Media shtetërore kineze: Protestuesit në Hong Kong të mos sfidojnë durimin e Pekinit

E përditshmja shtetërore kineze, China Daily ka thënë më 9 shtator se territori gjysmë-autonom i Hong Kongut është pjesë e pandashme e Kinës dhe ka fajë...

SHBA-ja akuzon Kinën për manipulim të monedhës

Shtetet e Bashkuara e kanë emëruar zyrtarisht Kinën si një "manipuluese të monedhave", një masë e cila do të intensifikojë tensionet midis dy ekonomive më të mëdha ...