Postet nga: Gjenocidi

Zyrtarët e lartë të BE-së: Në Evropë, nuk ka vend për mohimin e gjenocidit

Në Evropë nuk ka vend për mohimin e gjenocidit dhe glorifikimin e kriminelëve të luftës, thuhet në deklaratën e përbashkët të Përfaqësuesit ...

Si i lejoi Google lajmet e rreme për gjenocidin në Srebrenicë?

Imagjinojeni të hyni në një librari për të blerë një libër për gjenocidin në Srebrenicë të Bosnje e Hercegovinës dhe titulli i parë që shihni është: “...

Kurti i kundërpërgjigjet Bernabiqit për mohimin e gjenocidit në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj deklaratave të kryeministres së Serbisë, Ana Bernabiq, e cila në Samitin e Prespës në Maqedoninë e Veriut, ka thënë ...

23 vjet më parë në masakrën e Mejës u vranë 376 persona

Sot shënohet përvjetori i 23-të i masakrës në Mejë të Gjakovës, ku më 27 prill 1999 u vranë 376 persona.

Macron kundër përdorimit të fjalës 'gjenocid' për krimet ruse në Ukrainë

Presidenti francez, Emmanuel Macron, tha të enjten se përdorimi i fjalës "gjenocid" në lidhje me veprimet e Rusisë në Ukrainë do të përbënte një përshkallë...

Kosova duhet ta padisë Serbinë për gjenocid

Qendra “Gjenocidi në Kosovë – Plagë e Hapur”, me rastin e ditës së përkujtimit të gjenocidit në Kosovë, ka ndezur qirinj në shenjë respekti e përkujtimi për ...

Ambasadori Hovenier do të mbajë fjalim në ceremoninë për Reçakun

Në përkujtim të Masakrës së Reçakut, presidentja, Vjosa Osmani, kryetari i Kuvendit, Glauk Konjufca, dhe kryeministri Albin Kurti do të bëjnë homazhe në Kompleksin memorial të ...

‘Kam bërë paqe me luftën time' - Gazetarja boshnjake tregon historinë e saj të mbijetesës gjatë rrethimit të Sarajevës

"Kam jetuar me iluzionin se, nëse njerëzit e ndershëm do ta dinin se çfarë po ndodhte, ata do ta ndalonin luftën", më thotë gazetarja Aida Çerkez ...