Postet nga: Gjenocidi

Gjermania anulon shpërblimin për mohuesin e gjenocidit të Srebrenicës

Gjermania hoqi dorë nga plani për ta nderuar me "Urdhrin e Meritave" një historian kontrovers pas kritikave që vinin nga shteti i Bosnje e Hercegovinës e më gjerë.

BE-ja kritikon Serbinë për mohimin e gjenocidit

Ditëve të fundit, ka pasur reagime nga institucionet e Bashkimit Evropian lidhur me debatin në Serbi mbi përgjegjësinë për krimet e luftës dhe gjenocidin në ...

Republika Sërpska refuzon ta ndalojë me ligj mohimin e gjenocidit

Presidentja e Republika Sërpskës në Bosnje dhe Hercegovinë, Zheljka Cvijanoviq, përmes një dekreti hodhi posht ndryshimet e bëra në kodin penal të cilat ishin miratuar nga ...

Borrell: Mohuesit e gjenocidit s’kanë vend në Evropë

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se BE-ja nuk do të tolerojë mohimin e gjenocidit dhe përpjekjet për të rishikuar historinë.

Gjykata vendos për apelin e Mlladiqit

Gjykata e Kombeve të Bashkuara në Hagë do të vendosë sot mbi apelin e ish-komandantit të serbëve të Bosnjës, Ratko Mlladiq, kundër dënimit të tij pë...

Dëshira e fundit e “Nënave të Srebrenicës”: Ta shohin Ratko Mlladiçin të dënuar

Nënat e viktimave të gjenocidit në Srebrenicë po presin vendimin përfundimtar në gjyqin e shefit ushtarak serb të Bosnjës Ratko Mlladiç javën e ardhshme - por ...

Gjermania zyrtarisht njeh gjenocidin e epokës koloniale në Namibi

Gjermania ka pranuar zyrtarisht se ajo ka kryer gjenocid gjatë okupimit të saj në epokën koloniale të Namibisë dhe njoftoi se do ofrojë mbështetje financiare.

Presidentët vlerësojnë kontributin e ish-presidentit Ibrahim Rugova

Në kuadër të Ditës së Presidentit, Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani Sadriu se bashku me ish-presidentët Fatmir Sejdiu, Behgjet Pacolli e Atifete Jahjaga, kanë vizituar Muzeun ...