Postet nga: Gjenocidi

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës: Ndalimi me forcë dhe dëbimi i fëmijëve nga territoret e pushtuara nga Rusia të Ukrainës përben gjenocid

Rusia të premten ka nisur një valë sulmesh me raketa në shumë prej qyteteve më të mëdha të Ukrainës, duke vrarë një nënë dhe një fëmijë ...

Gashi: Kosova ka dështuar të mbledhë dëshmi për masakrat e viteve 1998-1999

Kreshnik Gashi, redaktor në Kallxo.com, në emisionin “Kallxo Përnime”, ku po diskutohet rreth politikës së jashtme, ka thënë se është tragjike çka ka bërë Kosova ...

Studiuesit rekomandojnë themelimin me ligj të muzeut të luftës

Dhjetëra masakra janë kryer e mijëra njerëz (civil) janë vrarë në Kosovës gjatë luftës 1998-1999 nga forca policore e ushtarake serbe. Shumë prej këtyre ...

Reagime të shumta ndaj Abazoviqit që tha se ‘Gjenocidi u krye ndaj njerëzve jo ndaj boshnjakëve’

Delegacioni i Qeverisë së Malit të Zi i kryesuar nga kryeministri, Dritan Abazoviq po merr pjesë në përkujtimin e 27 vjetorit të gjenocidit në Srebrenicë, raporton mediumi boshnjak, Vijesti.me.

Zyrtarët e lartë të BE-së: Në Evropë, nuk ka vend për mohimin e gjenocidit

Në Evropë nuk ka vend për mohimin e gjenocidit dhe glorifikimin e kriminelëve të luftës, thuhet në deklaratën e përbashkët të Përfaqësuesit ...

Si i lejoi Google lajmet e rreme për gjenocidin në Srebrenicë?

Imagjinojeni të hyni në një librari për të blerë një libër për gjenocidin në Srebrenicë të Bosnje e Hercegovinës dhe titulli i parë që shihni është: “...

Kurti i kundërpërgjigjet Bernabiqit për mohimin e gjenocidit në Kosovë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar ndaj deklaratave të kryeministres së Serbisë, Ana Bernabiq, e cila në Samitin e Prespës në Maqedoninë e Veriut, ka thënë ...

23 vjet më parë në masakrën e Mejës u vranë 376 persona

Sot shënohet përvjetori i 23-të i masakrës në Mejë të Gjakovës, ku më 27 prill 1999 u vranë 376 persona.