Postet nga: gjenocidi në srebrenicë

Deputetja boshnjake i dërgon letër Edi Ramës për mos miratimin e rezolutës që njeh gjenocidin serb në Srerbrenicë

Deputetja në parlamentin e Bosnjës, Sabrina Cudiq, i është drejtuar me një letër kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama lidhur me rezolutën e Srebrenicës e cila ...

Policët serbë hetohen për këngën pro gjenocidit në Srebrenicë

Ministri i Brendshëm serb Aleksandar Vulin tha të mërkurën se një procedurë disiplinore ka nisur pasi disa policë u filmuan në një festë private në Priboj, në ...

Vdiq kryetarja e shoqatës Gratë e Srebrenicës, Hajra Qatiq

Hajra Qatiq, kryetare e shoqatës Gratë e Srebrenicës, ka vdekur sot në Sarajevë. Kështu bëri të ditur për BIRN nënkryetarja e shoqatës, Nura ...

Christian Schmidt: Lavdërimi i kriminelëve të luftës është “i papranueshëm”

Në konferencën e tij të parë për shtyp, Përfaqësuesi i ri i Lartë në Bosnjë tha se nuk kishte asnjë justifikim për të lavdëruar ...

BE-ja përsërit thirrjen kundër mohimit të gjenocidit në Srebrenicë

Duke reaguar ndaj vendimit të përfaqësuesit të lartë në Bosnje e Hercegovinë, që mohimi i gjenocidit të jetë vepër e dënueshme, Bashkimi Evropian ka përsë...

Përkthyesit e rinj të Srebrenicës: Si na shpëtoi jetën puna jonë

Në vitin e parë të luftës në Bosnjë, Almir Ramiq ishte një nga dhjetëra mijëra burra, gra dhe fëmijë nga Bosnja Lindore të cilët kë...

Vjosa Osmani: Askush më mirë se Kosova nuk e njeh dhimbjen e Srebrenicës

Masakrën e Srebrenicës të 26 viteve më parë e ka kujtuar sot edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Një delegacion i lartë qeveritar i Kosovës po merr pjesë në shënimin e përvjetorit të gjenocidit në Srebrenicë

Një delegacion i lartë qeveritar i Kosovës po merr pjesë në shënimin e përvjetorit të gjenocidit të kryer nga forcat serbe në Srebrenicë, në Bosnjë e Hercegovinë.