Postet nga: Franca

Brukseli pret detaje për idenë e Macronit për komunitetin e ri politik

Ideja e presidentit të Francës, Emmanuel Macron, për krijimin e “komunitetit politik evropian”, ku do të ishin bashkë me vendet e Bashkimit Evropian edhe shtetet joanëtare, ka ...

Franca: Marrëveshja për embargon ndaj naftës ruse mund të arrihet këtë javë

Ministri francez i Çështjeve Evropiane, Clement Beaune, tha se anëtarët e Bashkimit Evropian mund të arrijnë një marrëveshje gjatë kësaj jave për propozimin e Komisionit ...

Macron propozon union të ri politik për shtetet joanëtare të BE-së

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, paralajmëroi të hënën se mund të duhen dekada derisa Ukraina të anëtarësohet në Bashkimin Evropian dhe propozoi krijimin e ...

Liderët botërorë urojnë Macronin për rizgjedhje

Udhëheqësit botërorë uruan presidentin e Francës, Emmanuel Macron, për rizgjedhjen e tij në zgjedhjet e së dielës.

Presidentja Vjosa Osmani uron homologun francez pas rizgjedhjes në krye të Francës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar homologun e saj francez, Emmanuel Macron, për fitoren në zgjedhjet presidenciale.

Francë, sot mbahet rundi i dytë i zgjedhjeve presidenciale

Votuesit francezë sot me mëngjes u janë drejtuar qendrave të votimit, për të vendosur nëse do t'i japin Emmanuel Macron pesë vjet të tjera si president, ose ...

Zgjedhjet në Francë: Pse presidenti i Francës është më i fuqishmi në Evropë?

Para se t’i merrte frenat si udhëheqësi i shtetit, Emmanuel Macron kishte sygjeruar që Franca kishte nevojë për një president "jupiterian", duke thënë se një ...

Zgjedhjet në Francë: Macron dhe Le Pen përballen në një debat vendimtar elektoral

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kundërshtarja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen do të përballen sot, e mërkurë, në një debat që mund të jetë vendimtar ...