Postet nga: filmi

Ministria e Kulturës reagon ndaj përpjekjeve serbe për deformimin e historisë përmes filmit

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka reaguar ndaj përpjekjeve të Serbisë që përmes filmit “Harvest” të njollosë luftën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Pas Tiranës e Prizrenit shfaqet edhe në Prishtinë dokumentari për Bekim Fehmiun

Film dokumentar “Bekim Fehmiu”, me skenar të Fahri Musliut e regji të Valim Tertinit, është shfaqur sot në Prishtinë.

Nesër shfaqet filmi dokumentar për Bekim Fehmiun në Prishtinë

Filmi dokumentar “Bekim Fehmiu”, me skenar të Fahri Musliut dhe regji të Valmir Tertinit shfaqet nesër në Prishtinë.

Shfaqet filmi për Sir Noel Malcolm, Kurti: ‘Kosova: një histori e shkurtër’, vepra kyçe referenciale për historinë e Kosovës

I botuar në prag të  luftës së Kosovës, më 1998, libri “Kosova: një histori e shkurtër” i Sir Neol Malcolm ia hapi sytë botës perëndimore pë...

Filmi "Heshtja e sirenave" shfaqet premierë në festivalin e filmit në Brazil

Filmi “Heshtja e sirenave” (Silence of Sirens) me regji dhe skenar nga Gazmend Nela, do të shfaqet premierë në edicionin e 47-të të festivalit të filmit “Mostra” në Sao Palo ...

Filmi ‘Ninullë’ shfaqet nesër premierë në ‘PriFest’

Filmi i shkurtër “Ninullë” i regjisorit Adrian Asllani shfaqet nesër, më 16.09.2023, premierë në edicionin e 15-të të Festivalit të Filmit “Prishtina International Film Festival” (PriFest), që po mbahet ...

Filmi ‘Bota jonë’ shfaqet në Festivalin e Filmit në Venedik

Filmi “Bota jonë” i regjisores, Luana Bajrami është shfaqur mbrëmë në edicionin e 80-të të Festivalit të Filmit në Venedik në Itali.

Lufta në Ukrainë, në stilin propagandues, arrin në kinematë ruse

AP