Postet nga: filmi

Jepet premiera e filmit ‘Adnan Kafazi’, kompletohet trilogjia e gangsterëve kosovarë

Filmi “Adnan Kafazi” me regji të Genc Berishës është dhënë të enjten në mbrëmje (02.02.203) premierë në kinematë e Prishtinës, në Cineplexx dhe në Kino ABC.  

Granit Rushiti fiton çmimin për aktorin më të mirë në rolin e Zllatan Ibrahimoviq në Suedi

Aktori Granit Rushiti, me origjinë nga Kosova, është shpallur aktori më i mirë në festivalin vjetor të filmit, “Guldbagge” në Suedi.

Projektligji 'problematik' i kinematografisë, përplas kineastët mes vete dhe Ministrinë e Kulturës

Më në fund, pas një udhëtimi të gjatë të projektligjit të kinematografisë nëpër komisione dhe grupe të ndryshme punuese, i njëjti pritet të shqyrtohet në fund ...

Filmi që tregon për 'çikat demelica', trashëgimi apo fyerje për gruan shqiptare

“Dekada më parë një familje kishte një çikë demelicë (dembele). Aq demelicë ishte sa në dy raste e kishte lëshuar (ndarë) burri se nuk prekte punë shtëpie me ...

Filmi kosovar 'Sparks of Light' merr çmim në Zimbabve

Filmi dokumentar “Sparks of Light” me regji nga Burim Haliti dhe producente Ganimete Sava, ka fituar çmimin “Best International Documentary award” (Filmi më i mirë dokumentar në kategorinë ndërkombë...

Filmi 'Zgjoi' do të shfaqet në kinematë e Austrisë nga 21 tetori

Prej 21 tetorit filmi kosovar me regji të Blerta Bashollit “Zgjoi”, do të fillojë të shfaqet në kinematë e Austrisë.

Kantautori Skender Beck, shqiptari që po bën emër në tregun muzikor amerikan

Këngëtari i muzikës rock, shqiptaro-amerikani Skender Beck, sa po ka publikuar këngën e tij të parë në gjuhën shqipe “Sa larg”. Kënga është ...

VIDEO - Producenti dhe skenaristi amerikan mban ligjëratë në Fakultetin e Arteve

Producenti e skenaristi i njohur amerikan, Webster Stone, ka mbajtur një ligjëratë para studentëve të arteve dramatike në Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës.