Postet nga: bekim fehmiu

Distanca që afroi artistin nga Bujanoci me Prishtinën

Rreth 80 kilometra ndërmjet Prishtinës dhe Bujanocit ishin motivimi që Nagip Tashi ta emëronte ekspozitën e tij të mozaikëve të gdhendur në dru, “Distanca”.

Në ditëlindjen e 85-të të Bekim Fehmiut ndahen çmimet vjetore për kinematografi me emrin e tij

Organizuar nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit është shënuar sot 85-vjetori i lindjes së Bekim Fehmiut dhe është bërë ndarja e çmimeve kombëtare vjetore pë...

Nisin provat për shfaqjen e radhës në teatrin ‘Bekim Fehmiu’

Në Teatrin të Qytetit të Prizrenit, “Bekim Fehmiu” kanë nisur provat për realizimin e shfaqjes për fëmijë, “Ok natyrë”.

Në Prizren jepet sot premiera e shfaqjes ‘Shtetrrethimi’

Drama "Shtetrrethimi" nga Albert Kamy dhe regji të Fatos Berishës jepet sot premierë në Teatrin e Qytetit të Prizrenit, “Bekim Fehmiu”.

Shpirti i aktorit Bekim Fehmiu jeton në festivalin e Beogradit

Dhjetë vjet pas vdekjes së aktorit të njohur të epokës jugosllave Bekim Fehmiu, trashëgimia e shqiptarit të Kosovës vazhdon të frymëzojë një festival arti në Beograd ...

Vlora Dumoshi kujton Bekim Fehmiun në 10 vjetorin e vdekjes

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka kujtuar sot artistin shqiptar të filmit dhe teatrit me famë botërore, Bekim Fehmiu, në 10 vjetorin e vdekjes.  

Dokufest shfaq filmin ‘Mbledhësit e Puplave’ në përvjetorin e 10 të vdekjes së Bekim Fehmiut

Festivali Dokufest në përvjetorin e dhjetë të vdekjes së aktorit të filmit dhe teatrit Bekim Fehmiu do të shfaq filmin ‘Mbledhësit e Puplave’, fitues i çmimit Grand Prix ...

Shpallet konkursi për çmimet vjetore në kinematografi 

Ministria e Kulturës ka shpallur konkursin për çmimet kombëtare vjetore në kinematografi; Çmimin Kombëtar për Vepër Jetësore “Bekim Fehmiu” dhe “Çmimin vjetor pë...