Postet nga: emmanuel macron

Paralajmërohet rund i dytë i negociatave Ukrainë-Rusi

Përfaqësuesit e Ukrainës dhe ata të Rusisë kanë përfunduar të hënën takimet e zhvilluara në Bjellorusi për të diskutuar paqen, pas sulmit rus ...

Franca do të paraqesë rezolutë për armëpushim në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

Franca do të paraqesë një rezolutë të hënën në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara duke bërë thirrje për "qasje të papenguar humanitare" në ...

Macron: Lufta në Ukrainë do të zgjasë

Bota duhet të përgatitet për një luftë të gjatë midis Rusisë dhe Ukrainës, paralajmëroi presidenti i Francës, Emmanuel Macron, duke komentuar sulmet e shtetit rus ...

Kriza me Ukrainën, Kremlini mohon se 'ka plane konkrete' për samitin Putin-Biden

Nuk ka “asnjë plan konkret” për një takim mes presidentit amerikan Joe Biden dhe presidentit rus Vladimir Putin, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në një ...

Macron dhe Putin bisedojnë për krizën në Ukrainë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, dhe ai i Rusisë, Vladimir Putin, do të bisedojnë më 20 shkurt lidhur me tensionet përshkallëzuese mbi Ukrainë.

Macron i shkruan Vuçiqit, zotohet se do ta mbështesë dialogun Kosovë Serbi

Presidenti francez Emmanuel Macron përmes një letre ku ka uruar Serbinë për Ditën e Shtetësisë së saj, ka pasur disa fjalë edhe për procesin e ...

Macron ka refuzuar testin rus për koronavirus

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka refuzuar testin rus për koronavirus para takimit që ka zhvilluar me presidentin rus, Vladimir Putin këtë javë, ka konfirmuar Kremlini.

Macron bisedon me Putinin për krizën në Ukrainë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka nisur takimin në Moskë me homologun e tij rus, Vladimir Putin, takim që ka për qëllim të ulë tensionet pas grumbullimit ...