Postet nga: emmanuel macron

Scholz dhe Macron i kërkojnë Putinit armëpushim në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz dhe presidenti i Francës Emmanuel Macron kërkuan një armëpushim të menjëhershëm në një telefonatë që ata patën me presidentin e ...

Macron bisedon me Putinin për luftën në Ukrainë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun e tij rus, Vladimir Putin.

"Më e keqja nuk ka ardhur akoma", Putin i thotë Macronit se do ta vazhdojë luftën në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin i tha homologut të tij francez Emmanuel Macron se ai do t’i vazhdojë operacionet ushtarake në Ukrainë.

Putin i thotë Macronit se 'çmilitarizimi' i Ukrainës do të arrihet

Presidenti rus Vladimir Putin i ka thënë homologut të tij francez Emmanuel Macron se qëllimet e operacionit të Rusisë në Ukrainë, çmilitarizimi i saj dhe statusi neutral – do ...

Paralajmërohet rund i dytë i negociatave Ukrainë-Rusi

Përfaqësuesit e Ukrainës dhe ata të Rusisë kanë përfunduar të hënën takimet e zhvilluara në Bjellorusi për të diskutuar paqen, pas sulmit rus ...

Franca do të paraqesë rezolutë për armëpushim në Këshillin e Sigurimit të OKB-së

Franca do të paraqesë një rezolutë të hënën në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara duke bërë thirrje për "qasje të papenguar humanitare" në ...

Macron: Lufta në Ukrainë do të zgjasë

Bota duhet të përgatitet për një luftë të gjatë midis Rusisë dhe Ukrainës, paralajmëroi presidenti i Francës, Emmanuel Macron, duke komentuar sulmet e shtetit rus ...

Kriza me Ukrainën, Kremlini mohon se 'ka plane konkrete' për samitin Putin-Biden

Nuk ka “asnjë plan konkret” për një takim mes presidentit amerikan Joe Biden dhe presidentit rus Vladimir Putin, tha zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov në një ...