Postet nga: emigrantët

Rritja e numrit të emigrantëve 11-fish, Polonia po e rritë kontrollin në kufi me Sllovakinë

Polonia po e rritë kontrollimin në kufirin e saj me Sllovakinë përkohësisht deri më 22 nëntor, për shkak të përpjekjeve të vazhdueshme të emigrantëve pë...

Italia miraton masa më të ashpra kundër migrantëve

Qeveria italiane e krahut të djathtë e ka miratuar të hënën një paketë me masa të ashpra për ta kufizuar migrimin e paligjshëm përmes Mesdheut, ...

Britani, qeveria zhvendos disa azilkërkues, përfshirë shqiptarët, në një zonë ushtarake

Britania filloi të zhvendosë sot disa emigrantë, duke i vendosur ata në platforma lundruese në brigjet e saj jugore, si pjesë e planeve për të kursyer fonde, duke u ...

Mbyten dy anije me emigrantë në brigjet e Lampedusës në Itali, dy viktima dhe mbi 30 të zhdukur

Të paktën dy viktima dhe të zhdukur raportohen nga mbytja e dy anijeve me emigrantë në orët e para të mëngjesit të kësaj të diele, në ...

Kryeministrja italiane: Rrjedhat e emigrantëve dëmtojnë të gjitha shtetet

Rrjedhat ilegale të emigrantëve po i dëmtojnë të gjitha shtetet përgjatë Mesdheut, ka deklaruar të dielën kryeministrja e Italisë, Giorgia Meloni, teksa u ka bërë ...

Tentuan të kontrabandonin emigrantë sirianë dhe egjiptianë, dërgohen në mbajtje dy kosovarë

Policia ka bërë të ditur se ka parandaluar një rast të kontrabandës me emigrantë sirianë e egjiptianë. Dy shoqëruesit e tyre, të dy shtetas kosovarë janë dë...

Si i kalojnë kontrabandistët emigrantët në BE, pavarësisht murit të ri të Polonisë në kufirin me Bjellorusinë

Biznesi i kalimit në mënyrë të paligjshme të emigrantëve përtej kufirit Bjellorusi-Poloni po lulëzon, pavarësisht patrullimeve kufitare pa ndalim dhe një muri të ri. Një ...

Shefja e BE-së bën thirrje për reformë të azilit pas vdekjeve të migrantëve në Itali

Shefja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka bërë thirrje për progres në reformën e bllokuar të Bashkimit Evropian për azil, pas raportimevepër vdekjen ...