Postet nga: dialogu kosovë- serbi

Sonte në Jeta në Kosovë: Dialogu i Edita Tahirit

Sonte në Jeta në Kosovë: Dialogu i Edita Tahirit

Në intervistën për Jeta Xharrën, ministrja Edita Tahiri foli për atë se çka konsideron si sukses e çka si dështim nga dialogu me Serbinë i ...

Edita Tahiri Insiston në Modelin Francë- Gjermani

Këtë, Tahiri e tha gjatë një fjalimi të mbajtur në kuadër të Konferencës së Ambasadorëve e cila mbledh ambasadorët dhe diplomatët e Kosovës ...

Bashkimi Europian Komenton Murin në Mitrovicën e Veriut

Qeveria e Kosovës reagoi të mërkurën ashpër ndaj këtij veprimi të komunës së Mitrovicës së duke e quajtur atë si “veprim ilegal, i ...

Kosova Ngec me Asociacionin e Komunave Serbe

Megjithë raportimet se Qeveria e Kosovës do të shtyjë përpara krijimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe, zyrtarë të qeverisë kanë konfirmuar për BIRN-in që kjo ...

Kosova Jep Certifikatat e Para për të Diplomuarit Serbë në Universitetin e Mitrovicës së Veriut

Pas një procesi njëvjeçar të verifikimit të diplomave që lëshohen nga Universiteti i Mitrovicës së Veriut (UMV), Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë sot ka ...

Për Vuçiqin, Kosova Është Vegël e Fushatës Zgjedhore

Marko Gjuriq, përfaqësuesi i Serbisë në dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja me Prishtinën dhe Shefi i Qeverisë të Serbisë për Kosovën dhe Metohinë ë...

Edita Tahiri: Shuarja e Strukturave Paralele, Kusht për Asociacionin

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, tha sot se shuarja e strukturave paralele të Serbisë brenda Kosovës është kushti për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe.

Google ia ‘Njeh’ Kosovës Kodin Telefonik +383

Përderisa delegacioni i Kosovës ka rezervuar katër ditë për bisedime rreth kodit telefonik me palën e Serbisë në kuadrin e dialogut të ndërmjetësuar ...