Postet nga: Dialogu i Brukselit

Blerim Reka: Dialogu i ri të mos përsërisë gabimet e dialogut të Brukselit

Në video-takimin që u organizua nga Instituti i të drejtave të njeriut të Universitetit të Kolumbisë dhe Qendrës për Siguri të Euvropës Juglindore, ministri i Kosovës ...

A po e merr ShBA-ja rolin udhëheqës në dialogun Kosovë- Serbi?

Prishtina dhe Beogradi nuk e përjashtojnë mundësinë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës të marrin rolin vendimtar në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve ndë...

Limaj: Shpresoj të kemi një zgjidhje në përputhje me këshillat e ShBA-së

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Fatmir Limaj, i cili është edhe bashkëkryesues i Delegacionit shtetëror në dialogun me Serbinë, në një intervistë për Radion Evropa e ...

Edita Tahiri: Ekipi negociator, një mekanizëm shoqërues i Thaçit

Edita Tahiri, e cila ka udhëhequr dialogun në mes Kosovës dhe Serbisë për rreth shtatë vite, ka kritikuar qëndrimet e zyrtarëve të shtetit në raport ...

Çfarë nënkupton ideja e Daçiqit për ndarje etnike mes shqiptarëve dhe serbëve?

Liderët e institucioneve të Serbisë kanë shpalosur qëndrimin e tyre “zyrtar” lidhur me ndarjen në vija etnike të shqiptarëve të Kosovës dhe serbëve në kuadë...

Këshilltari i Haradinajt: Dialogu i 9 viteve të fundit ishte në shërbim të interesave të Serbisë

Anëtari i ekipit negociator të Kosovës në dialogun me Serbinë, Avni Arifi, ka deklaruar se një dialog çfarë ka pasur Kosova nuk duhet të ketë më kurrë.

Komisionari Hahn ofron zgjidhje për të vazhduar dialogu në Bruksel

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johanes Hahn deklaroi se ka ofruar zgjidhje për çështjen e tregtisë mes Beogradit dhe Prishtinë dhe se po pret përgjigjen nga ...

Limaj e Ahmeti javën e ardhshme pritet të takojnë Mogherinin në Bruksel

Bashkëdrejtuesit e Ekipit negociator të Kosovës në dialogun me Serbinë, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti, të martën, më 30 janar, pritet të zhvillojnë edhe takimin e dytë me ...