Postet nga: çmimi nobel për letërsi

VIDEO - Kadare thotë se nuk ka pritur të jetë fitues i çmimit Nobel

Shkrimtari me famë botërore, Ismail Kadare, me qetësi dhe e pa ndonjë pritje e ka përcjellë ceremoninë e ndarjes së çmimit “Nobel” në letërsi.

Kush është Abdulrazak Gurnah, fituesi i çmimit 'Nobel' për Letërsi?

Shkrimtari Abdulrazak Gurnah, me origjinë nga Zanzibari i Tanzanisë është shpallur fituesi i çmimit “Nobel” për letërsi këtë vit nga Akademia Suedeze.

Nobeli për Handken: Një hallkë në zinxhirin e mohimit të gjenocidit

Nderimi me Çmimin Nobel për Letërsi apologjetit të Sllobodan Millosheviqit, Peter Handke, ishte thjesht një pjesë e vogël e një fenomeni më të gjerë mohimi të krimeve ...

Pasi mbështetësi i Millosheviqit mori Nobelin, nobelistja e kthen medaljen e marrë më 1988

Christina Doctare, një doktoreshë suedeze, e cila mori çmimin Nobel për Paqe më 1988, si anëtare e forcës paqeruajtëse të OKB-së, ka njoftuar se do t'ia kthejë ...

Vjosa Osmani: Nobeli për Handke inkurajon përkrahësit e gjenocideve

Disa orë para fillimit të ceremonisë së ndarjes e Çmimit Nobel për Letërsi për lauretatin e këtij viti, Peter Handke, nënkryetarja e LDK-së, Vjosa Osmani ...

Disa shtete bojkotojnë ceremoninë e Nobelit për Letërsi

Turqia dhe Kroacia do t’i bashkohen Shqipërisë dhe Kosovës në bojkotimin e ceremonisë së ndarjes së Çmimit Nobel për Letërsi për lauretatin e kë...

Edhe Afganistani bojkoton ceremoninë e Nobelit shkaku i mbështetësit të Millosheviqit

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme të Kosovës, Behgjet Pacolli ka njoftuar se listës së vendeve që po e bojkotojnë ceremoninë e ndarjes së çmimit Nobel ...

Turqia i bashkohet bojkotit të ceremonisë së Nobelit për mbështetësin e Millosheviqit

Turqia tha të hënën se do t'i bashkohet Shqipërisë dhe Kosovës në bojkotimin e ceremonisë së ndarjes së çmimit Nobel për letërsi, në shenjë ...