Postet nga: CEFTA

Deputetja e LDK-së e quan të pafalshme deklaratën e ministres Hajdari për CEFTA-n pa "Republika e Kosovës"

Deputetja nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) Valentina Bunjaku-Rexhepi e ka quajtur të pafalshme, deklaratën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta ...

Mospërmendja e 'Republika e Kosovës' në draft-letrën e Qeverisë për CEFTA-n, flasin nga PDK

Dy ditë më parë, ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, në emisionin “Kallxo Përnime” përmendi ekzistencën e një draft-letre përmes së cilë...

Zbardhet draft-letra e Qeverisë Kurti për CEFTA, largohet emërtimi 'Republika e Kosovës'

Ministrja e Ministrisë së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, në emisionin “Kallxo Përnime” ka thënë se Qeveria Kurti 2 ka propozuar ndryshimin e emërtimit të ...

Trendi i rritjes së importit nga Serbia, parasheh përfitime qindra milionëshe për Serbinë

Të dhënat për katër muajt e parë të sivjetmë, janar-prill, tregojnë se importi i mallrave nga Serbia sa vjen e rritet. Nga 14.1 milionë euro sa ishte në ...

Kosova paralajmëron reciprocitet ndaj Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Qeveria e Kosovës ka paralajmëruar vendosjen e masave mbrojtëse për produktet e Kosovës në raport me shtetet tjera të rajonit, të cilat janë anëtare ...

Ministri boshnjak: Më 2018 në Kosovë eksportuam mall në vlerë 19 milionë euro, sivjet vetëm 500 mijë

Marrëveshja për Tregti të Lirë në Evropën Qendrore, CEFTA, e nënshkruar në vitin 2006 në Bukuresht, është e vdekur, tha ministri i Tregtisë i Serbisë, Rasim Lajiq.

Ministri Shala: Për shkak të barrierave, eksporti i Kosovës është më i ulëti në rajon

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, ka thënë se bizneset kosovare po përballet me shumë barriera gjatë eksportit të tyre nëpër vendet e CEFTA-së, pë...

Arbitrazhi eventual për Kosovën, me implikime të reja

Qeveria e Serbisë ka paralajmëruar mundësinë që Kosovën ta dërgojë në Arbitrazh për shkak se, sipas saj, me vënien e taksës prej 100 pë...