Postet nga: Bullgaria

Bullgaria kërcënon Maqedoninë me bllokim për në NATO dhe BE

Maqedonia mund të bllokohet nga Bullgaria në procesin e integrimit euroatlantik, nëse tenton të keqpërdorë temën me gjuhën maqedonase, ka deklaruar Krasimir Karakaçanov, zëvendë...

Bullgaria arreston të dyshuarit për shitje shtetësie

Të paktën 20 persona, përfshirë kreun e Agjencisë Shtetërore për Bullgarët Jashtë Vendit, janë ndaluar nën dyshimin për pjesëmarrje në një skemë korruptive ...

Thaçi: BE do të Jetë i Plotë Vetëm kur Ballkani Perëndimor të Jetë Pjesë e Tij

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, sot ka pritur  sot në takim Kryeministrin e Republikës së Bullgarisë, Boyko Borissov, me të cilin ka biseduar pë...

Mariana Kotzeva, Gruaja e Parë në Krye të Eurostat

Mariana Kotzeva, ish-drejtuese e Institutit Kombëtar të Statistikave Bullgare, është emëruar në krye të agjencisë së statistikave të Bashkimit Evropian, Eurostat.

Apostolova: Me Presidencën e Bullgarisë në BE, Kosova ka ‘Dritare Mundësish’

Shefja e Zyrës së BE-së në Kosovë tha se Presidenca Bullgare e Këshillit të BE-së do t'i japë përparësi Ballkanit Perëndimor, por që Kosova duhet ...

Apostolova: Në Vend të Kritikave për BE, Kosova të Angazhohet për Anëtarësim

Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian për Kosovë, Natalya Apostolova, iu përgjigj shqetësimeve të liderëve kosovarë për mungesën e një afati për ...

Thaçi Pret që Bullgaria ta Çojë në BE Zërin e Ballkanit

Presidenti Hashim Thaçi duke uruar Bullgarinë për marrjen e kryesimit të Presidencës së Këshillit të BE-së, tha se pret që ky shtet ta çojë në BE ...

Thaçi me Homologun Bullgar Flasin për Bashkëpunimin Ndërshtetëror

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka biseduar me homologun e tij bullgar, Rumen Radev, për thellimin e bashkëpunimit dhe bashkërendimin e veprimeve për integrim ...