Postet nga: Bullgaria

Rusia kërcënon me mbyllje të ambasadës në Bullgari

Rusia kërcënoi të premten me mbyllje të ambasadës së saj në Bullgari dhe të zyrës së misionit diplomatik të shtetit evropian në Moskë, ndërsa rriten ...

Vota e Bullgarisë nxit perspektivën e zgjerimit të BE-së në Ballkanin Perëndimor

Parlamenti i Bullgarisë ka votuar në favor të heqjes së vetos për fillimin e bisedimeve të pranimit në BE me Maqedoninë e Veriut, në një përparim të mundshë...

Parlamenti bullgar voton për të zhbllokuar bisedimet e Maqedonisë së Veriut për anëtarësim në BE 

Parlamenti i Bullgarisë i dha të premten dritën jeshile qeverisë së këtij vendi, për të miratuar kuadrin negociues për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut ...

Ministria e Jashtme e Bullgarisë i reagon Ramës për mënyrën e të folurit, Rama i thotë ‘hiqni veton, ose më duroni me mua’

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë, ka reaguar lidhur me deklarimet e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama gjatë Samitit të BE-së me liderët e Ballkanit Perë...

Rama para samitit: Nuk pres ndonjë zgjidhje për çështjen e Bullgarisë

Kryeministri Rama para samitit të BE-së ka deklaruar duke thënë se e konsideron të turpshme qëndrimin e Bashkimit Evropian në lidhje me Bullgarinë, pasi kjo e fundit ende ...

Vetoja ndaj Shkupit në BE, sinjale shprese nga Bullgaria

Një vendim i opozitës bullgare për të mbështetur heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut ka nxitur sot shpresat për zhbllokimin e mundshëm të nisjes ...

Sofja pritet ta heqë veton ndaj Shkupit

Ish-kryeministri bullgar, Bojko Borisov, i ka dhënë mbështetje propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Maqedoninë e Veriut dhe zhbllokimin e procesit të integrimit evropian të kë...

Parlamenti bullgar vendos sot mbi fatin e qeverisë së Petkovit

Vetëm gjashtë muaj pas marrjes së detyrës, qeveria e koalicionit bullgar e kryesuar nga Kirill Petkov përballet të mërkurën, më 22 qershor me një mocion mosbesimi, ...