Postet nga: Bullgaria

Zaev: Shumica e re në Kuvend, mundësi për marrëveshje me Sofjen

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha të dielën, më 5 dhjetor, se pret marrëveshje me Bullgarinë për heqjen e vetos, pas forcimit të shumicës parlamentare ...

Komuna e Gazi Babës do të dhurojë mjete financiare për familjet e viktimave të aksidentit në Bullgari

Kryetari i Komunës së Gazi Babës, Boban Stefkovski, sot, ka i ka dorëzuar kërkesë kryetares së Këshillit të Komunës së Gazi Babës pë...

Qeveria bullgare shpalli 24 nëntorin ditë zie

Këshilli i Ministrave të Bullgarisë ka vendosur që dita e nesërme (24 nëntor) të shpallet ditë zie kombëtare.

Disfata e Zaevit largon Shkupin nga marrëveshja me Bullgarinë

Disfata e thellë e Lidhjes Social Demokrate (LSDM) në zgjedhjet lokale të Maqedonisë së Veriut dhe dorëheqja e kryeministrit, Zoran Zaev, kanë përkeqësuar pozicionin e këtij ...

Kriza me migrantë, Bullgaria dërgon ushtarë në kufi me Turqinë

Bullgaria ka dërguar rreth 350 ushtarë në kufi me Turqinë të hënën (1 nëntor) për të ndihmuar forcat policore që të përballen me fluksin në rritje ...

Garë e ngushtë midis dy partive rivale në Bullgari

Rezultatet preliminare të zgjedhjeve parlamentare në Bullgari tregojnë një garë të ngushtë midis koalicionit GERB, të udhëhequr nga ish-kryeministri Boyko Borisov, dhe partisë së quajtur “Ka një popull të ...

Maqedonia e Veriut pret ndryshime nga zgjedhjet në Bullgari

Maqedonia e Veriut pret ndryshim në politikën e Sofjes pas zgjedhjeve parlamentare të së dielës në Bullgari.

Zaev nuk shpreson në marrëveshje me Bullgarinë në qershor

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nuk është optimist për një zgjidhje të mundshme të kontestit me Bullgarinë deri më 22 qershor, kur është paraparë mbajtja e samitit të ...